چاپ شال و روسری چیست؟

چاپ شال و روسری  در حال حاضر یکی از نیازهای مهم در صنعت چاپ و پارچه و چاپ روی لباس  محسوب می شود. یکی از جذاب ترین و زیباترین پوشش ها برای خانم ها که اتفاقاً طرح ها و نقش های متنوعی  هم دارد، شال و روسری است.

امروزه شاهد آن هستیم که خیلی از خانم‌ها از شالها  و روسری های مختلف با طرح ها و نقش های گوناگون استفاده می‌کنند.

به همین دلیل می‌توان گفت صنعت تولید شال و روسری یکی از صنایع پر سود و پر کاربرد در کشور محسوب می‌شود. در واقع نیمی از جامعه نیازمند استفاده از این محصول هستند. از این رو جامعه هدف آن بسیار بزرگ است.

 به همین دلیل خیلی از افراد، روی تولیدی شال و روسری سرمایه گذاری می کنند. از سوی دیگر همین امر باعث ایجاد رقابت زیاد و تنوع پذیری آن در امر خرید روسری شده.

اما آن چیزی که در این صنعت بسیار مهم است این است که پارچه شال و روسری چه ویژگی هایی دارد؟ برای راه اندازی و تولید شال و روسری چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

اگر قصد خرید شال را داشته باشید چه نکاتی را هنگام چاپ باید رعایت کرده باشد؟ در این مقاله به طور کامل در مورد این موضوعات بحث می کنیم.

تاریخچه چاپ روسری به چه زمانی بر می گردد؟

از زمان انسان های نخستین انسان ها از برگ به عنوان پوشش استفاده می کردند اما به مرور زمان لباس و پوشش آن ها تغییر پیدا نمود و استفاده از سر پوش نیز اهمیت ویژه ای یافت. 

پوشش انسان ها نشان دهنده موقعیت،جنسیت، باور و احساسات و همچنین ملیت افراد می باشد. از سویی دیگر از گذشته برای نشان دادن تفاوت دو جنسیت زن و مرد از پوشش های مختلف استفاده می کردند.

البته تحت تاثیر دین و فرهنگ جوامع پوشش افراد نیز متفاوت است.

واهد و تاریخ نشان می دهد که حجاب در میان زنان در اکثر جوامع و ملت ها رایج بوده، هر چند که در دوره های تاریخی مختلف پادشاهان مخالفت های بسیاری با پوشش زنان و روسری و شال به عنوان سر پوش داشتند

از دیرباز ایجاد پوشش در جوامع مختلف رواج داشته و این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. البته در فرهنگ ها و جوامع مختلف پیدایش شال و روسری و استفاده از آن به شکل های مختلف  انجام می شده است.

به عنوان مثال در جوامع اسلامی زنان و دختران از شال و روسری به عنوان یک پوشش به منظور حفظ حجاب استفاده می کنند. این در حالی است که در جوامع غربی آقایان از روسری به عنوان دستمال گردن استفاده می کنند.

دانشمندان معتقد هستند که قدمت حجاب زنان به دوره قبل از تاریخ و عصر حجر باز می گردد.

البته حجاب و مذهب  و تمدن بشری بر اساس باورهای دانشمندان و مورخان رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و به میزانی که یک جامعه متمدن تر باشد با پوشش بیشتری همراه خواهد بود.

چگونگی چاپ و تولید شال و روسری

همانطور که ذکر شد، چاپ روی روسری و شال با اهداف مختلفی انجام می‌شود که در انجام این کار باید به موارد بسیاری دقت کرد.

برای مثال چاپ بر روی روسری زمستانه یا شال زمستانه، ممکن است با روسری های معمولی متفاوت باشد.

چاپ شال و روسری به روش‌های مختلفی مانند چاپ دیجیتال، چاپ قالبی، چاپ مستقیم، چاپ سیلک و چاپ سابلیمیشن انجام می‌شود.

مناسب‌ترین روش چاپ بر روی پارچه، چاپ دیجیتال است که با استفاده از دستگا‌ه‌های مجهز و با کیفیت انجام می‌شود.

چاپ شال و روسری به روش سابلیمیشن
به طور کلی در روش سابلیمیشن ابتدا طرح به روی کاغذمخصوص چاپ گرفته میشود و بعد توسط دستگاه کلندر یا پرس حرارتی رنگ به روی پارچه انتقال مییابد.

در ادامه جزعیات آن را توضیح خواهیم داد.

مرحله اول چاپ شال روسری به روش سابلیمیشن، پرینت طرح به روی کاغذ رول سابلیمیشن می باشد که ابتدا طرحی که از قبل آماده شده را به روی کاغذ  پرینت میگیریم.
 در مرحله بعدی  توسط دستگاه پرس حرارتی و یا دستگاه کلندر کاغذ هایی که در مرحله قبل بر روی آن طرح چاپ شد را با فشار و حرارت بالا به روی پارچه منتقل میکند.

کلندر چطور کار میکند؟

دستگاه کلندر یک دستگاه حرارتی بصورت رول می باشد که این تشکیل شده است از سه بخش اصلی  سیلندر ،نمد و پرس که سیلندر این دستگاه بصورت روغنی می باشند و که دورتادور سیلندر المنت وجود دارد ،المنت ها باعث داغ شدن روغن می شوند و حرارت یک نواختی به جداره بیرونی سیلندر می دهند.
نمد دستگاه که کار کشیدن و فشار پارچه و کاغذ به دور سیلندر را انجام می دهند و پرس فشار به روی نمد وارد می کند ،کاربرد کنار هم قطعات حرارت +فشار+پرس ، باعث منتقل شدن رنگ از روی کاغذ به روی پارچه می شود.

بیشتر دستگاه ها با سیلندر های قطر ۳۰ -۵۰ -۶۰ در مدل های ترک و ۴۲-۶۰ و در مدل های چینی ارائه می شوند.

سرعت کلندر با سیلندر ۴۲ ساعتی ۱۵۰ عدد روسری و با سیلندر ۶۰ تا ساعتی ۲۲۰ عدد روسری قواره ۱۴۰ را چاپ میکند.

چاپ روی شال سفید

استفاده از رنگ سفید باعث می شود تا محدودیتی در رنگ برای چاپ شال و روسری ایجاد نشود. زمینه سفید ایجاد شده امکان انجام چاپ طرح دلخواه روی شال و روسری را فراهم می آورد. با این امکان هر طرح دلخواهی مانند لوگو، عکس و هر تصویری فراهم می شود. سطح سفید روی پارچه گسترده است اما ترجیح بر این است که طرح در قیمت پایین شال قرار گیرد. از این جانمایی بهتره داشته و هنگام قرارگیری شال و روسری روی سر یا گردن بهتره دیده می شود.

شال سفید بیشترین تعداد سفارش را در بین مشتریان این نوع از محصول دارا است. تمیزی و یکدست روشن بودن زمینه سفید، اجازه نمایان شدن هر طرحی پس از چاپ روسری را می دهد.

چاپ روی شال نخی سفید از طریق روش سابلیمیشن ( ترنسفر ) انجام می گیرد.

چاپ روی شال رنگی

شال و روسری رنگی به دلیل رنگ بندی متنوع و جذاب آن می تواند هماهنگ با الگو و هویت بصری مجموعه در طراحی ظاهری مورد استفاده قرار گیرد.

بسیاری از پرسنل سازمانها و موسسات مختلف برای ایجاد هماهنگی در پوشش، چاپ شال  و روسری رنگی را انتخاب می کنند. انتخاب رنگ پارچه از میان رنگ های موجود مهمترین ویژگی این محصول است.

انواع چاپ روی شال و روسری رنگی
چاپ روی شال رنگی عموما به دو روش سیلک و کاتری انجام می شود. در نوع اول که مناسب سفارشات حجمی می باشد رنگ به صورت انتخابی جهت انجام فرایند انتخاب می شود.
در مورد دوم نیز الگوی طرح ارسالی برش خورده و روی شال پرس می گردد.
کیفیت انجام در هر دو بالا و دقیق مطابق طرح ارسالی انجام خواهد شد. همانطور که در توضیحات نیز بیان شد امکان چاپ روی زمینه های سفید دارای محدودیت هایی است.
البته این کار در نوع دیجیتال قابل انجام بوده که قیمت را بالا می برد. در صورتی که هدف از شال چاپی تبلیغاتی باشد روش های سیلک و کاتری مدیا گزینه مقرون به صرفه تری هستند.

پارچه‌های مناسب برای چاپ شال و روسری کدامند؟
پارچه‌های مختلف در رنگ‌ها و بافت‌های متفاوتی وجود دارد که به‌راحتی قابلیت چاپ طرح را دارند. بیشترین پارچه‌هایی که در حال حاضر برای تولید روسری و شال می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم عبارتند از:
ابریشم، ساتن، اسپان، آکریل و حریر.
  • ابریشم: برای دوخت روسری‌های مجلسی استفاده می‌شود و در فصل‌های بهار و تابستان می‌توانید از روسری‌های ابریشمی استفاده کنید. قیمت این پارچه نسبت به دیگر پترچه‌ها بیشتر است.
  • ساتن: ساتن هم مانند ابریشم برای دوخت روسری‌های مجلسی و لوکس استفاده می‌شود.
  • نخ پلی‌استر (اسپان): این جنس مناسب هوای گرم و به‌خصوص تابستان است و به‌راحتی هوا در آن عبور می‌کند.
  • آکریلاگر قصد فروش شال‌های زمستانی و طراحی این سبک شال را دارید، آکریل یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای شماست.
  • حریر: حریر ا زجنس‌های گران‌قیمت و باکیفیت محسوب می‌شود و بیشتر روسری‌هایی که این جنس را دارند، دست‌دوز هستند.
تهیه شده در مجموعه چاپ بهار

saynachap

scarfbank

photobahman

chapkhone

parsiaideh

payarchap

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *