دسته‌بندی نشده

هولوگرام

هولوگرام دارای انواع مختلفی هستش به نوعی می تونیم بگیم دارای چاپ های مختلفی هستش که شما نسبت به نیاز خودتون از اون استفاده می کنید

هولوگرام

 

 

امروز چاپ بهار میخواد براتون در مورد هولوگرام صحبت کنه ، هلوگرام تصاویر یا می تونیم بگیم تصاویر امنیتی هیتند که با درج آون بر روی کالاهای شما ارزش و امنیت اون بالا میبره .

کالایی که شما تولید می کنید بعد از ثبت هولوگرام مشخص میشه که در یک مکانی معتبر تولید شده .

به شکل های مختلفی چاپ میشه ، کافی بسته بندی یا هر چیزی که در نزدیکی شما هست نگاه کنید به نوی همشون دارای هولوگرام هستن . (از کارت اعتباری، پول نقد و گواهینامه رانندگی در مقابل اعمال آسیب رسان محافظت می کند) تا اسکنرهای مغازه ها و در دستگاه های زیست پزشکی

اگر چه چندین دهه از حضور فناوری هولوگرافیک می گذرد اما محققان هم چنان تلاش می کنند تا هو  لوگرام فشرده را امن تر، پیچیده تر و موثرتر کنند.

محققان در مدرسه مهندسی و علوم کاربردی هاروارد جان ای.پالسون هو  لوگرام فشرده دو قطبی را برنامه نویسی کردند.  از نانو ساختارها استفاده می کنند که در برابر دو قطبی بودن برای تولید تصاویر مختلف با تکیه بر تضاد نور موجود حساس هستند. این پیشرفت، که از طریق طیف نور ممکن است، هولوگرام های ضد سرقت را مانند آن هایی که در نمایش های سرگرمی استفاده می شوند بهبود داده است.

دارای انواع مختلفی هستش به نوعی می تونیم بگیم دارای چاپ های مختلفی هستش که شما نسبت به نیاز خودتون از اون استفاده می کنید

چاپ هولوگرام تصویر ثابت

در چنین چاپ  شاهد نقش بستن یک تصویر یا لوگوی ثابت بر روی تمامی هولوگرام ها هستیم.غالباً از یک طرح اختصاصی استفاده می شود و مشتریان عموماً از این هولوگرام برای حفظ امنیت اسناد شرکتی خود بهره می گیرند.

 

تصویر تکرار شونده

این چاپ هولوگرام درست مانند یک رول کاغذ دیواری است که تصویری در آن تکرار شده تا یک الگوی خاص پدید آورد. مزیت اصلی چنین هو لوگرام هایی این است که می توان به راحتی یک شکل خاص را از دل آن ها بیرون کشید و در نتیجه تنوع آنها بسیار زیاد خواهد بود. در چنین شرایطی هزینه های اولیه تولید تنها بر دوش یک مشتری نخواهد بود و بین چند سفارش سرشکن می شود تا برای کاربران و شرکت های نه چندان بزرگ مقرون به صرفه باشد. هر یک از این دو گروه را می توان از لحاظ گرافیکی به دسته های متفاوتی تقسیم کرد:

 

چاپ هولوگرام دو بعدی

یک تصویر دو بعدی ثابت که با تغییر دادن موقعیت آن نسبت به منبع نور می توانیم شاهد تغییر رنگ آن باشیم. چاپ هولوگرام سه بعدی: با اضافه شدن بعد سوم لایه های موجود در طراحی و چاپ هولوگرام عمق می یابند.

 

دوبعدی/سه بعدی

ترکیبی از یک تصویر ثابت دو بعدی و عمق سه بعدی ماتریس نقطه ای: این نوع چاپ هولوگرام تا حد زیادی به چاپ هو لوگرام های دو بعدی شباهت دارند با این تفاوت که جزئیات به کار رفته در طراحی آنها پیچیده تر است و از آن میان می توان به ریز متن های میکرو (microtext) اشاره داشت.

 

رنگ های ثابت

امروزه می توان چاپ هولوگرام را به گونه ای طراحی کرد که برخی از رنگ های به کار رفته در آن با تغییر زاویه دید بیننده ثابت و بدون تغییر باقی بماند و برخی از رنگ ها تغییر کند. استفاده از این نوع چاپ یکی از بهترین روش ها برای پیشگیری و مبارزه با جعل اسناد محسوب می شود. هولوگرام های دو بعدی/سه بعدی رایج ترین نوع هولوگرام هستند، در این هولوگرام ها دو یا چند تصویر به کار رفته که با تغییر زاویه دید یکی از این تصاویر قابل رویت خواهد بود و یک افکت چند رنگی، چند سطحی خاص و منحصر به فرد خلق می کنند، در چنین حالتی فرد گمان می کند یک یا دو لایه گرافیکی بر روی سطح هولوگرام شناور شده اند و هولوگرام عمق می یابد.

 

چاپ هولوگرام تصاویر پنهان

این تصاویر تنها در زوایای خاصب قابل مشاهده می باشند و در نتیجه ابزاری هوشمندانه و بی نظیر برای تشخیص اصالت و اعتبار یک محصول به شمار می رود. ریز متن های میکرو و نانو: می توان متن هایی با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میکرون را در دل هولوگرام های ماتریس نقطه ای جا داد. اگر سایز متن کمتر از ۵۰ میکرون باشد عنوان ریزمتن نانو به آن اطلاق می شود که برای مشاهده آن به میکروسکوپ نیاز است و یک ابزار معرکه برای پنهان ساختن نوشته های روی هولوگرام تلقی می شود.

 

تصویر وارونه

در واقع یک افکت دو یا سه کاناله از هولوگرام های دو بعدی/سه بعدی است که در زوایای دید مختلف تصاویر متفاوتی را به نمایش می گذارند. ترکیب تصاویر دو بعدی/سه بعدی و وارونه یک افکت تصویری حیرت آور خلق می کند.

 

تصاویر پنهان قابل رویت با لیزر (CLR)

با کمک یک دستگاه ساده لیزر می توانید اعتبار و اصالت هو لوگرام های حاوی تصاویر پنهان را بررسی کرد.  بر دو قسم است: دینامیک (پویا و متحرک). بخش هایی به کار رفته که تنها با استفاده از دستگاه لیزر قابل رویت خواهند بود. زمانی که دستگاه لیزر بر روی سطح هولوگرام حرکت می کند، تصاویر متحرک بر روی صفحه نمایان می شود.

 

مولتی گرید

با حرکت دادن دستگاه اعتبار سنج چاپ هو لوگرام تصاور مشخص و معینی نمایان می شوند.می توان تصاویر پنهان را به عنوان بخشی از چاپ هولوگرام به کار بست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://click.ir/1395/02/30/hologram-get-safer-with-nano-technology/

http://apachap.com/%DA%86%D8%A7%D9%BE-%D9%87%D9%88%D9%84%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85/

 

 

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن