چاپ به وسيله مهر

 

يكي از تكنيك‌هاي چاپ روي ديوار، استفاده از مُهر است.
مهرها به‌طور كلي قالب‌هاي برجسته و بافت‌داري هستند كه در اشكال گوناگون طراحي مي‌شوند و مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

از مُهر در دكوراسيون داخلي نيز استفاده مي‌شود. پوشش ديوارها، كف، لوازم دكوراسيون چوبي يا پارچه‌اي، بسترهاي خوبي براي چاپ به وسيله مُهر هستند.

از آنجا كه مُهرهايي كه براي موارد دكوراسيوني مورد استفاده قرار مي‌گيرند نسبت به مُهرهاي سفارشي و رايج داراي ابعاد بسيار بزرگ‌تر و اشكال متنوع و متفاوت‌تري هستند؛ طراحان داخلي با توجه به هدف مورد نظرشان، خود اقدام به ساخت مُهر مي‌كنند. شما نيز مي‌توانيد اين كار را خودتان انجام دهيد.

1ـ مرحله اول كه در ساخت كليه مُهرها مشترك است، طراحي طرح مورد نظر براي مُهر، آن هم روي كاغذ است. سپس دور طرح و يا حتي داخل آن را به وسيله قيچي يا كاتر ببريد. پس از آنكه الگوي طرح مُهر آماده شده ابتدا جنس مورد نظر براي ساخت مُهر را انتخاب كنيد و مراحل بعدي را انجام دهيد.

براي ساخت مهر، جنس‌هاي مختلف و راه‌هاي گوناگوني وجود دارد كه به برخي از آنها در ذيل اشاره مي‌شود:

الف) لينولئوم يا مكالئوم

همان‌طور كه مي‌دانيد، لينولئوم و مكالئوم پوشش‌هاي لايه‌اي از جنس پلاستيك هستند كه ضدآب بوده و به‌عنوان كفپوش در قسمت‌هاي مختلف ساختمان قابل استفاده هستند. اين لايه‌ هاي پلاستيكي به‌راحتي با تيغ‌هاي موكت بري بريده مي‌شوند. بنابراين شما مي‌توانيد طرح مورد نظر را كه در قالب الگوي كاغذي پيش از اين آماده كرده بوديد، روي يك تكه لينولئوم متناسب با ابعاد طرح قرار دهيد و با تيغ موكت‌بُري خطوط و مكان‌هاي معين شده را ببريد. به دليل آنكه اين لايه‌ها داراي قطر چند ميليمتري بوده و امكان استفاده از آنها به صورت مُهر به تنهايي وجود ندارد نيازي به دسته‌اي ديگر است. بنابراين دو تكه چوب عمود بر هم و متناسب با اندازه مُهر آماده كنيد و با ميخ و چسب چوب به‌هم متصل كنيد. سپس لايه مُهر را با چسب صنعتي به سطح تكه چوب افقي بچسبانيد و از تكه چوب عمودي به‌عنوان دسته مُهر استفاده كنيد. حال با آغشته‌كردن سطح مُهر به رنگ به‌وسيله غلتك و يا قلم‌مو، مهر را به ديوار بزنيد و چاپ را انجام دهيد.

ب) ساخت مُهر با ميوه‌جات

براي ساخت مُهر با ميوه‌جات راه‌هاي بسيار راحت و ابتكاري وجود دارد. به‌عنوان مثال شما مي‌توانيد يك سيب، گلابي، پرتقال يا نارنگي يا هر ميوه ديگري مانند آنها را به دو نيم تقسيم كنيد و از سطح داخلي هر نيمه به‌عنوان مُهري براي چاپ فرم ميوه انتخابي با انتقال همان بافت ميوه استفاده كنيد.همان‌طور كه در تصوير ملاحظه مي‌كنيد، نكته جالب توجه اين است، كه سطح مقطع گلابي آماده چاپ با چند رنگ و به وسيله قلم‌مو رنگ‌آميزي شده است. بنابراين هنگامي كه با سطح روي پارچه تماس پيدا مي‌كند شكل گلابي رنگ‌آميزي متنوع چاپ مي‌شود كه پس از اتمام كار با قلم‌مو به‌طور مستقيم برگ و انتهاي ساقه نيز طراحي شده است. همان‌طور كه در تصاوير فوق ملاحظه كرديد، براي انجام چاپ مُهر، لزومي به انتخاب ديوار، كف يا سقف نيست بلكه شما مي‌توانيد از لوازم دكوراسيوني چوبي يا پارچه‌اي نيز استفاده كنيد. تنها لازمه به كارگيري چنين تكنيكي، مسطح بودن بستر چاپ است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *