ماشنهاي چاپ افست

 

چاپ

بعد از اينكه يك طرح كامل شد بايد براي چاپ آماده شود. قبلا بهتر است انواع سيستمهاي چاپ را بدانيم.
سيستمهاي مختلفي براي چاپ وجود دارند از انواع چاپ دستي گرفته تا چاپهاي سيلك و فلكسو و تامپو و.. و چاپهاي ماشيني مثل سيستمهاي مسطح ( ماشين ملخي ) و چاپ افست و اين اواخر چاپ ديجيتال.
آنچه كه امروزه بيشتر با آن سرو كار داريم چاپ افست و ديجيتال است. كه اكنون موضوع بحث ما چاپ افست است.
نكته ايي كه بايد قبل از هر چيز به آن اشاره كنيم اين است كه براي چاپ افست حتما بايد از سيستم CMYK استفاده شود (نكته ايي كه همه به آن آگاهي دارند لزوم كاليبره بودن مانيتور و مديريت رنگ است)
چاپ افست مبتني بر چاپ چهار رنگ است اما مي توانيم كارهايي با يك رنگ تا حتي 10 رنگ مختلف چاپ كنيم. كه البته چاپ بيشتر از 4 رنگ تخصص و اطلاعات خاص خودش را مي طلبد. ماشينهاي چاپ افست يا تك رنگ هستند يا دو رنگ و يا چهار رنگ و البته دستگاههايي وجوددارند كه چاپ بيشتر از چهاررنگ را انجام ميدهند.
در ماشينهاي چاپ افست براي هر رنگ يك ستون چاپ وجود دارد كه متشكل از سيلندر بستن زينك و غلطك هاي رنگ است.
در دستگاههاي تك رنگ هر رنگ بطور مجزا چاپ مي شود و مثلا يك كار چهاررنگ بايد چهار بار از ماشين عبور كند و هر بار رنگها تنظيم شوند . و به همين دليل در كارهاي چهار رنگ بهتر از است از اين نوع ماشينها استفاده نشود چون به تجربه ثابت شده است كه در صورت چاپ چهاررنگ با دستگاه تك رنگ نتيجه به هيچ وجه قبل قبول نخواهد بود.
ابعاد ماشينهاي چاپ
ماشنهاي چاپ افست از ابعاد 25×35 تا 100×140 وجود دارند و به علت وجود دستگاههاي با ابعاد مختلف بايد دقيقا محاسبه شود كه چاپ كار با كدام يك از اين دستگاهها به صرفه تر است چون در تيراژ هاي بالا استفاده از دستگاه مناسب از نظر اقتصادي تفاوت زيادي در كل هزينه ها ايجاد مي كند.
مثلا كاري با ابعاد 25×35 و تيراژ 10000 را ميتوانيم هم با دستگاه 50 ×70 و دو دور چاپ كنيم و هم با دستگاه 100×70 و يك دور . كه چاپ با 100×70 به صرفه تر است. البته بايد هزينه فيلم و زينك را هم در نظر گرفت. و ممكن است در كارهاي با تيراژ متوسط با احتساب هزينه فيلم و زينك تفاوتي در استفاده از دستگاههاي مختلف از نظر هزينه ايجاد نشود.
اما در مورد ابعاد ماشينهاي چاپ و هزينه متوسط چاپ با هر كدام.
كوچكترين دستگاه چاپ كه قديمي تر هم هست و در ضمن فقط نوع تك رنگ آن وجود دارد(يا حداقل من فقط تك رنگ آنرا ديده ام ) ماشن نيم ورقي (35×25) است . كه معمولا براي كارهاي با ابعاد كوچك و نهايت دورنگ مثل سربرگ و تراكت قابل استفاده است. در اين ماشين از كاغذ A4 هم مي توانيم استفاده كنيم.
هزينه هر دور چاپ نيم ورقي تك رنگ 7500 تا 8500 است.( هر دور چاپ 5000 تيراژ است)
بعد از آن ماشين يك ورقي است كه ابعاد 35×50 را چاپ مي كند و به آن GTO مي گويند . دستگاههاي نسبتا قديمي تر و اغلب تك رنگ هستند.اما دستگاههاي GTO چهاررنگ هم وجود دارند كه بسيار دقيق هستند و كيفيت چاپ خوبي دارند.
هزينه هر دور چاپ يك ورقي تك رنگ 12500 تا 15000 تومان است . مثلا هزينه يك دور كار چهاررنگ 50000تا 60000 تومان است.
دستگاه بعدي دوورقي كه ابعاد 50×70 را چاپ مي كند و پر كاربرد ترين دستگاه چاپ افست است.
هزينه هر دور چاپ تك رنگ دو ورقي 15000 تا 17000 تومان است.
بعد از آن ماشين چهارونيم ورقي است كه ابعاد 70×100 را چاپ مي كند و معمولا كارهاري تيراژ بالا يا بزرگ را با اين دستگاهها چاپ مي كنند .
هزينه هر دور چاپ چهارو نيم ورقي تك رنگ 40000است.
در نهايت دستگاههاي هم هستد كه چاپ 140×100 را انجام ميدهند كه معمولا براي چاپهاي خاص مثل نقشه و يا كارهايي با تيراژ خيلي زياد با اين ماشن چاپ مي شوند و در ايران فقط چند چاپخانه اين ماشين را دارند.
اين دستگاههايي كه اشاره شد دستگاههاي معمولي چاپ هستند و به ماشينهاي مخصوص چاپ روزنامه كه بسيار بزرگ و گران هستند اشاره نكرديم . توضيح اينكه دستگاه هاي چاپ روزنامه اگرچه از نظر كليت با ماشنهاي چاپ تفاوتي ندارند اما امكاناتي دارند كه بسيار اختصاصي و منحصر به فرد هستد مثل تغذيه از رول يه جاي شيت و انجام مراحل صحافي در داخل خود ماشين . ضمن اينكه سرعت بالايي هم دارند طوري كه مثلا ماشين موجود در چاپخانه افست كه چندين روزنامه را چاپ مي كند (مثل همشهري. ايران. شرق و جوان ) كه در مجموع با محاسبه تعداد صفحلات تيراژ چند ميليوني دارند . در كمتر از يك شبانه روز اين تيراژ را چاپ مي كند.
معمولا چاپ با دستگاههاي چار رنگ كيفيت بهتري دارندو رنگها بسيار نزديك به رنگهاي مدنظر ما در مي آيند و اكثر طراحان علاقه به چاپ با ماشين چهاررنگ دارند .
وقتي يك كار چهاررنگ به ليتوگرافي ميدهيم در نهايت چهار زينك با ابعاد سطح چاپ به ما داده مي شود.كه در چاپخانه اين چهار زينك به ترتيبي كه مشخص است به دستگاه بسته مي شوند و چاپچي وظيفه تنظيم كردن زينك ها را بوسيله رجيسترها ي روي زينك را به عهده دارد.
توضيح اينكه رجيستر علامت ياست كه در كنار قسمتي كه چاپ ميشود روي زينك ها قرار دارد. علامت رجيستر كه معمولا به شكل دايره ايي با دو خط عمود به هم در وسط آن استشامل هر چهار رنگ است و اينكه چهار رنگ مورد نظر در اين علامت هنگام چاپ روي هم بخورد نشان دنده اين است كه كار بدون اشكال چاپ خواهد شد. حتما كارهاي چاپ را ديده ايد كه رنگها روي هم نخورده اند و لبه اي كار و يا روي سفيدي ها مقدار ي از يك رنگ ديگر قرار دارد.دليل اين مشكل عدم تنظيم درست رجستر است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *