فاکتور یک سند رسمی است که به عنوان ضمانت خرید توسط فروشنده به خریدار ارائه میشود. همواره یک فاکتور زیبا و چشم نواز می تواند نشان دهنده اعتبار کار و شغل شما عزیزان باشد. اگر همچنان به دنبال مکانی برای طراحی و چاپ فاکتور می باشید، مجموعه تخصصی چاپ بهار بهترین پیشنهاد ها را برای شما بزرگواران دارد. چاپ فاکتور کاربن لس و چاپ فاکتور تحریر با زیر فاکتور های الوان و چاپ فاکتور مالیاتی در انواع گوناگون از جمله فاکتور های قابل عرضه مجموعه می باشد. امکان چاپ فاکتور فوری کاربن لس NCR تک رنگ و چهار رنگ از دیگر ویژگی های چاپ فاکتور مجموعه چاپ بهار می باشد.

 انواع فاکتور

فاکتورها به در کل به دو نوع رسمی و غیر رسمی تقسیم بندی میگردند. فاکتورهای رسمی برای کسب و کارها و شرکتها و یا سازمانهایی استفاده می‌شوند که باید یک نسخه از فاکتورهای فروش خود را به اداره‌ی امور مالیات ارائه دهند. این کسب و کارها  باید مالیات بر ارزش افزوده را برای مشتریان محاسبه نمایند و پس از اخذ از مشتری طبق فاکتورهای رسمی مبلغ را به اداره مالیات پرداخت نمایند.
فاکتورهای غیر رسمی در کسب‌و‌کارهایی بکار میرود  که در آن‌ها صدور فاکتور صرفا به خواسته‌ی مشتریان انجام می‌گیرد و  کسب و کار مربوطه  لزومی برای ارائه فاکتور به اداره مالیات ندارند. این نوع کسب‌و‌کارها به طور معمول به صورت مشاغل کوچک‌ مانند مغازه‌های کوچک و خدماتی هستند.
انواع فاکتور بر اساس ابعاد:
چاپ فاکتور a4 ، چاپ فاکتور a5 ،  چاپ فاکتور a3
کاغذ مصرفی : کاربن لس اندونزی ، NCR
گرماژ کاغذ :50-70-80-90-100-135 گرم
تعداد نسخ : فاکتور 2 برگی ، فاکتور 3 برگی ، فاکتور 4 برگی
خدمات صحافی : پرفراژ ، سرچسب ، شماره سریال قرمز ملخی قرمز لاتین و فارسی

انواع کاغذ در چاپ فاکتور رسمی

برای چاپ فاکتور های رسمی دارایی می توان از کاغدهای کاربن لس و یا الوان استفاده کرد. کاغذ خودکپی یا کاربن لس با پوشش مخصوصی تولید شده که می تواند رنگ آبی و یا سیاه را با آوردن فشار برروی آن به کاغذ زیرین منتقل کند و نیازی به استفاده از کاربن ندارد. چاپ فاکتور کاربن لس معمولاً در چند نسخه تهیه شده که در پشت نسخه اول از کپسول های بسیار ریز رنگی برای انتقال تصویر و یا متن به صفحه زیرین استفاده می شود. این نوع کاغذ به نام NCR نیز معروف است، این نوع کاغذ در گرماژ معمول از ۴۰ تا ۲۴۰ گرمی یافت می شود. البته پیشنهاد می شود از کاغذهای کاربن لس در چاپ فاکتور رسمی مالیاتی استفاده نشود چون امکان دارد به مرور زمان نوشته های برگه های دوم و سوم پاک شود.

نکته مهم: در صورت صدور فاکتور با پرینتر حتما به نوع کاغذ فاکتور رسمی خود توجه کنید. برای پرینت روی کاغذ کاربن لس باید حتما از پرینتر سوزنی استفاده کنید. در صورتی که پرینتر شما لیزری یا جوهر افشان است باید حتما از کاغذهای بدون کاربن (الوان) استفاده کنید.

چاپ فاکتور کاربن لس

فاکتور کاربن لس یکی از متداول‌ترین محصولاتی است که برای کسب و کارهای مختلف چاپ می‌شود. معمولا مجموعه‌هایی که از فاکتور استفاده می‌کنند، یک نسخه از آن را به مشتری ارائه می‌دهند و نسخه دیگر را برای خود نگه می‌دارند. البته برخی از کسب و کارها ممکن است بخاطر استراتژی‌های منحصر به فردشان به بیشتر از دو نسخه از یک فاکتور نیاز داشته باشند.

افرادی که به چند نسخه فاکتور نیاز داشتند یا باید همه اطلاعات دو یا سه بار می‌نوشتند و یا از کاغذ کاربن استفاده می‌کردند. استفاده از کاربن‌ها باعث بی‌نظمی در فاکتور می‌شد. فاکتورهای کاربن لس این مشکل را حل کردند. این دسته از فاکتورها به صورت دو، سه یا چهار برگی چاپ می‌شوند و زمانی که روی برگه اول یادداشت می‌کنید، متن روی برگه‌های بعدی هم چاپ می‌‌شود. برگه‌هایی که در چاپ فاکتور کاربن لس مورد استفاده قرار می‌گیرد در رنگ‌های مختلفی مثل سفید، صورتی، زرد، آبی و سبز ارائه می‌شود. این تنوع رنگ به شما کمک می‌کند تشخیص بدهید هرکدام از نسخه‌های فاکتور باید نزد چه کسی باشد و برنامه‌های حسابداری و تسویه‌ای که با توجه به فاکتورها انجام می‌دهید، به هم نمی‌ریزد.

فاکتورهای کاربن لس شماره هم دارند. شما می‌توانید این فاکتورها را با تعداد برگه‌های متفاوت سفارش دهید، البته باید نوع آن را هم مشخص کنید. به عنوان مثال اگر کاربری فاکتور هزارتایی سه برگی سفارش می‌دهد، در واقع سه هزار برگه تحویل می‌گیرد، اما شماره فاکتورهای آن هزار است. به عبارت ساده‌تر هر سری سه برگی (سفید، زرد و صورتی) شماره یکسان دارند و در سری بعدی شماره فاکتور تغییر می‌کند.

چاپ فاکتور کاربن دار

همانطور که اشاره شد کاغذ های کاربن لس امروزه به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند و در صورتی که آن ها موجود باشند نیازی به استفاده از کاربن نیست.

نکته قابل توجهی که در این مورد وجود دارد این است که با توجه به نیاز مصرف کننده این کاغذ ها در دو یا سه نسخه تهیه می شوند.

یکی از ابزار هایی که در دنیای کسب و کار بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرد، فاکتور است. فاکتور فروش چندین نسخه دارد که با توجه به نوع کسب و کار می تواند متغیر باشد.

امروزه فاکتور های دو یا سه نسخه‌ ای بسیار رایج هستند. اما نکته‌ای که در این مورد بسیار مهم است اینکه فاکتور ها باید به صورت یکسان نوشته شوند در یک مجموعه فروشگاهی ممکن است، نوشتن چندین نسخه از یک فاکتور زمان زیادی به خود اختصاص دهد و به همین دلیل برخی افراد از کاربن برای راحتی کار استفاده می کنند.

نحوه استفاده کاربن به این صورت است که در میان لایه های کاغذ یک برگ کاربن قرار می گیرد که نوشته را به صفحه بعد منتقل می کند. اما در کاغذهای کاربن لس شما نیازی به کاربن ندارید و این کاغذ ها با توجه به ساختار و لایه های خود در چندین نسخه کپی می شوند.

اینکه کاغذ کاربن لس در مجموعه و کسب و کار شما چند نسخه ای باشد بستگی به سفارش و استفاده شما دارد، که می‌توانید با توجه به نیاز خود این مورد را در چاپخانه های مختلف سفارش دهید.

در نظر داشته باشید که فاکتور هایی که با کاغذ های کاربن لس سفارش می‌دهید، مانند فاکتور های معمولی هستند و شما می توانید تمامی اطلاعات در مورد مجموعه و یا نشان تجاری خود را در آن ثبت کنید.

چاپ فاکتور مالیاتی مورد تایید اداره دارایی الزاما چند برگی باید باشد ؟

تعداد برگه های فاکتورهای رسمی به سلیقه مشتری تعیین میگردد .در بیشتر مواقع فاکتورها بصورت ۲ برگی یا ۳ نسخه ای چاپ می شوند که برگه اول برای خریدار است و برگ های دوم و سوم بیشتر برای فروشنده و در بایگانی و حسابداری استفاده میشود

سایز فاکتور رسمی مالیاتی چقدر است؟

سایز اصلی در چاپ فاکتور های رسمی مالیاتی A4 می باشد . برای بیشتر بودن عرض ستون ها و بزرگ بودن نوشته ها از جهت خوانایی از این سایز استفاده میکنند .البته A5 هم میتواند گزینه مناسبی برای انتخاب سایز فاکتورهای رسمی باشد ولی پیشنهاد میشود برای اینکه عرض ستون های چاپ شده کم نباشد و در نوشتن فاکتورها با کم بود جا مواجه نشوید از فاکتورهای سایز A4 استفاده شود. البته لازم به ذکر است در فاکتورهای معمولی از سایزهای B4 و B5 هم استفاده میشود . که در فاکتورهای رسمی مرسوم نمی باشد.

تفاوت چاپ فاکتور رسمی و غیر رسمی

برای تشخیص فاکتور رسمی از فاکتور غیر رسمی کافی است به اطلاعاتی که در آن ذکر شده است، خوب توجه کنید. مهم‌ترین وجه تمایز فاکتور رسمی از نوع غیر رسمی آن فرمت چاپ است. فرمت چاپ فاکتور رسمی طبق استانداردهای سازمان امور اقتصادی و دارایی می‌باشد. اما فاکتورهای غیر رسمی که فقط به منظور آگاه کردن خریدار از اطلاعات خرید خود ارائه می‌شوند، اعتباری در سازمان های امور اقتصادی و دارایی ندارند. فاکتورهای غیر رسمی به طور معمول برای مشتریانی که قصد خرید کالا یا خدمات را برای مصارف شخصی خود دارند، صادر می‌شود. اما فاکتورهای رسمی عموما برای شرکت‌ها و کمپانی‌هایی که می‌خواهند کالا و خدماتی در تعداد بالا و به منظور عرضه خریداری کنند، صادر می‌شود. تشخیص فاکتورهای رسمی از غیر رسمی توسط اطلاعاتی در آن ذکر شده نیز ممکن می‌باشد چرا که فاکتور رسمی اطلاعات کاملی از طرفین معامله، شرایط و نحوه معامله، مبالغ، کالا یا خدمات خرید و فروش شده و همچنین عوارض و مالیات انجام معامله ارائه می‌دهد.

چاپ فاکتور چند رنگ یا تک رنگ

فاکتورهایی که مورد تایید اداره دارایی هستند محدودیتی در زمینه رنگ ندارند و معمولا فاکتورهایی با چاپ تک رنگ،دو رنگ و گاها چهار رنگ می‌توان مشاهده نمود. اما معمولا به منظور صرفه جویی نمودن در هزینه ها،فاکتورها را با چاپ یک رنگ یا دو رنگ تهیه می‎کنند و از فاکتور چهار رنگ زیاد استفاده نمی‌شود. هرگاه فاکتوری را با چاپ یک رنگ یا دو رنگ چاپ می کنند برای هریک از آن ها یک رنگ خاص اختصاص داده می‌شود. تنوع و زیبایی تنها دلیل استفاده از فاکتورهای رنگی نیست بلکه این رنگ ها کاربرد و تقسیم بندی هر برگه را نیز مشخص می کنند. برگه‌ی اول فاکتور برگه‌ای است که به مشتری تحویل داده می‌شود و دارای رنگ سفید است و اغلب از کاغذ ۸۰ گرمی می‌باشد. برگه دوم و سوم را معمولا از بین رنگ های زرد ، آبی ، سبز،صورتی و یا قرمز انتخاب می‌کنند که در اکثر مواقع جنس برگه های دوم و سوم برگه های فاکتور نازک تر از اولی بوده و از گرماژ پایین‌تری برخوردار هستند. موضوع حائز اهمیت دیگر در بحث رنگ فاکتور، توجه به رنگ شماره سریال فاکتور است که طبق قوانین تهیه فاکتور رسمی، این شماره سریال حتما باید به رنگ قرمز باشد. این شماره سریال همانطور که از نامش پیداست، نباید تکراری باشد؛ و روی هر فاکتور باید یک شماره سریال اختصاصی چاپ شود.

نکات مهم به هنگام سفارش فاکتور رسمی

  • گرماژ کاغذ تحریر بصورت معمول 60 و 70 گرم می باشد.
  • رنگ بندی فاکتور ها را می توان به هنگام ثبت سفارش تغییر داد.
  • راحتی استفاده از فاکتور کاربن لس نسبت به تحریر بیشتر است و علاوه بر این برای محیط زیست نیز سالم تر می باشد.
  • فاکتور رسمی دارای یک طرح ثابت است اما سایر انواع فاکتور را می توان با طراحی اختصاصی انجام داد.
  • چاپ فاکتور رسمی بصورت افقی است اما می توان جهت آن را هم تغییر داد.
  • صحافی فاکتور رسمی معمولا پرفراژ، سرچسب و منگنه ای است.
  • چاپ فاکتور رسمی باید دو برگی و بیشتر باشد.
  • رنگ بندی کاغذ فاکتور رسمی به صورت سفید، زرد، صورتی، آبی و سبز است.
  • رنگ نوشته ها روی فاکتور رسمی باید مشکی باشد.
  • کاغذ استاندارد این نوع فاکتور، A4 است.

مزایا و معایب چاپ فاکتور

مزایا:

نگهداری سوابق – فاکتورهای چاپی برای نگهداری سوابق و ارزیابی بدهی مالیاتی استفاده می شود.

خواندن آسان – اسناد چاپی در مقایسه با اسناد الکترونیکی آسان است.

معایب:

هزینه را افزایش می دهد – چاپ فاکتور هزینه دارد. باید برای چاپگر و تونر هزینه کنید. از سوی دیگر، اسناد الکترونیکی در مقایسه با اسناد چاپی حداقل هزینه دارند.

محیط آسیب دیده- ایجاد صفحات منجر به قطع درختان می شود. همچنین پرینتر و تونر انرژی زیادی مصرف می کنند. تونر از مواد شیمیایی زیادی تشکیل شده است که به محیط زیست آسیب می رساند.

افزایش زمان- کارمندان زمان زیادی را برای چاپ، ارسال و ردیابی فاکتورها به صورت دستی تلف می کنند. در صورت استفاده از فاکتورهای دیجیتال می توان این زمان را ذخیره کرد. آنها را می توان در فضای ابری ذخیره کرد و از هر جایی می توان به آنها دسترسی داشت.

صنایع یا بخش هایی که چاپ فاکتور در آنها رایج است

چاپ فاکتور در بخش های زیر رایج است:

سوپرمارکت ها و مراکز خرید

بخش خرده فروشی

بخش بهداشت و درمان

رستوران ها

منابع

chapmatin

irankohan

digichapograph

chapfartak

tehran-print

chapkhone

sobheagahi

sinapacking

chapenovin

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *