چاپ پلات به عنوان یکی از انواع چاپ های دیجیتال شناخته می شود. به طور کلی دو روش اصلی برای چاپ مورد استفاده قرار می گیرد که یکی چاپ افست و دیگری چاپ دیجیتال است. چاپ دیجیتال روشی سریع و با کیفیت بسیار می باشد که معمولا در تیراژ های چاپ پایین مورد استفاده قرار می گیرد. پلات در واقع چاپ دیجیتالی است که به عنوان چاپ عریض شناخته می شود. به این معنا که برای چاپ انواع پوستر و تصاویر با عرض بسیار زیاد از چاپ پلات استفاده می شود. معمولا از چاپ پلات و لمینت با هم استفاده می شود. لمینت نوعی پوشش است که برای افزایش استحکام بیشتر کاغذی که چاپ پلات روی آن انجام شده مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع می توان اشاره نمود که چاپ پلات و لمینت بهترین روش برای چاپ یک محصول با کیفیت و محافظت آن در برابر فشار، چروکیدگی، عوامل محیطی و مواردی از این قبیل می باشد.

کاغذ پلاتر

چاپی که با دستگاه پلاتر انجام می گردد نیازمند کاغذ خاصی است که دارای پوشش خاصی و کیفیت مناسبی است.

این کاغذ به صورتی است که جوهری روی آن پخش نمی شود و خیس نمی شود و خشک می ماند.

همانطور که در پاراگافی قبلی به اطلاع شما رسونیدم ، برای افزایش استحکام و مقاومت محصول چاپ شده از لمینت ها استفاده می شود.

چاپ پلات رنگی

چاپ پلات رنگی برای استفاده فضاهای داخلی مورد استفاده می گردد.این چاپ برای مواردی که اشاره می کنیم مورد استفاده قرار می گیرد.

سازه های نمایشگاهی ، استند هایی که برای تبلیعات به کار می رود و کار های هنری ، دانشجویی ، معماری و… کاربرد دارد.

البته در بسیاری از شرابط از چاپ پلات رنگی برای پوستر ها ، عکس ها و تصاویر و… به کار می رود.
چاپ پلات و لمینت

معمولا چاپ پلات برای فضای داخلی و چاپ های عریضی استفاده می شود که در آن ها کیفیت به عنوان مهم ترین آیتم مطرح می شود. منظور از عریض بودن، داشتن عرضی بین یک تا یک و نیم متر است که در این حالت پلاتر به کمک شما خواهد آمد. پلاتر نوعی چاپ گر دیجیتالی است که برای چاپ پلات و لمینت از آن استفاده می گردد. این دستگاه از انواع دستگاه های جوهر افشان پایه آب بوده به این معنا که حلال جوهر در آن ها آب می باشد. نحوه عملکرد دستگاه به این صورت است که طراحی انجام شده توسط کامپیوتر به ریز پردازنده های پلاتر منتقل شده و هد های موجود در دستگاه رنگ را بر اساس طرح از مخازن موجود به روی کاغذ می آورند و تصویری با کیفیت و رنگ بندی های کاملا مشابه با طرح اصلی ایجاد می گردد. محصول نهایی دستگاه پلاتر نسبت به چاپ افست دارای کیفیتی بسیار بالاتر می باشد.

برای چاپ پلات و لمینت محدودیت خاصی از لحاظ طول وجود نداشته و تا طول های سی متر هم امکان چاپ وجود دارد اما عرض های بیش از یک و نیم متر را نمی توان با این روش چاپ نمود.

یکی از استفاده هایی که از چاپ پلات و لمینت می شود تولید استند های نمایشگاهی، انواع پوستر و تبلیغات چاپی بر روی بوم است. علاوه بر این ها در تهیه نقشه های با سایز بزرگ، تخته شاسی ها و سایر مواردی در این مجموعه می تواند استفاده گردد.

در چاپ پلات و لمینت معمولا از کاغذ کوتد استفاده می شود. این کاغذ دارای بافت و مواد پوششی خاصی است که اجاره می دهد جوهر بر روی آن پخش نشده و تا زمانی که آب آن تبخیر گردد و به اصلاح خشک شود به همان حالت باقی بماند.
معرفی انواع لمینت و کاربرد های آن در چاپ پلات

همان طور که اشاره گردید برای افزایش مقاومت نسبت به شرایط محیطی به ویژه رطوبت و نور خورشید می توان از لمینت برای چاپ پلات استفاده نمود. معمولا چاپ پلات و لمینت با استفاده از لمینت سرد و گرم انجام می شود.

لمینت گرم

همانطور که از اسم این روش مشخص است ، چاپ پلات با حرارت صورت می گیرد ، این حرارت به دلیل این است که لمینت حالتی تقریبا چسبنده به خود بگیرد تا بتواند در کمترین زمان ممکن بر روی محصول چاپی حک شود.

چاپ بر مبنای لمینت گرم در ضخامت های مختلف انجام می گردد و با توجه به درخواست شما متغییر است.

لمینت ها انواع دیگری نیز دارند مانند مات ، شفاف و … که کاملا متناسب با درخواست مشتری انجام می گیرد و بیشتر جنبه ظاهری دارند.

لمینت سرد

لمینت سرد تقریبا مشابه با لمینت گرم به کار گرفته می شود و تفاوتشان در این است که برای چاپ شدن بر روی محصول ، نیازی به حرارت بالا نیست!

این نوع از لمینت ها ، می توانند به صورت مات ، شفاف ، براق مورد استفاده قرار بگیرد.

این روش هم ضخامت های گوناگونی را دارا است که هرکدام بدرد کاری می خورد.

این روش از پلات یک عیب بد دارد و آن هم این است که تنها می تواند یک روی کار شما را انجام دهد.

ویژگی‌های چاپ پلات

کاربرد چاپ پلات اصولاً برای فضای داخلی و چاپ‌های عرضی می باشد که در آنها فاکتور کیفیت دارای اهمیت بالا می باشد.
وقتی که می گوییم چاپ عریض منظورمان چاپ با عرض یک تا 1.5 متر می باشد و پلاتر نوعی ماشین چاپ دیجیتال می باشد که برای چاپ پلات و لمینت مورد استفاده قرار می گیرد.
-پلاتر از انواع دستگاه‌های جوهر افشان پایه آب می باشد به شکلی که حلال جوهر در آنها آب می باشد. نحوه کار پلاتر به این شکل می باشد که طراحی انجام شده توسط کامپیوتر به ریز پردازنده های پلاتر منتقل می شود و هدهای موجود در دستگاه رنگ را از مخازن موجود بر طبق طرح روی کاغذ می آورند و سپس تصویر با کیفیت و رنگ‌بندیها کاملاً شبیه طرح اولیه بوجود می آید. محصول نهایی در چاپ پلات از محصول چاپ افست نیز کیفیت بالاتر دارد.
-در چاپ پلات و لمینت محدودیتی برای طول مورد چاپی وجود ندارد؛ و حتی تا طول‌های 30 متر هم می توان چاپ نمود. اما عرض بالاتر از 1.5 متر را نمی توان با چاپ پلات و لمینت انجام داد.
-یکی از موارد بسیار پر کاربرد چاپ پلات لمینت، استفاده برای چاپ انواع استندهای نمایشگاهی، انواع پوستر و تبلیغات چاپی بر روی بوم می باشد.
-از چاپ پلات و لمینت می توان برای تهیه نقشه های سایز بزرگ، تخته شاسی ها و مواردی مشابه استفاده کرد.
-کاغذی که در چاپ پلات و لمینت استفاده می شود کاغذ کوتد می باشد؛ کاغذ کوتد دارای بافت و مواد پوششی خاص می باشد که موجب می شود جوهر روی آن پخش نشود تا آب آن تبخیر گردد و خشک شود.

تفاوت چاپ پلات و چاپ بنر

برخی از مشتریان ما سوال می پرسند که تفاوت بین چاپ پلات و چاپ بنر چیست ، باید به شما بگوییم که چاپ پلات نسبت به چاپ بنر از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار هستند و به عبارتی اصلا قابل مقایسه نیستند.

زیبایی و ضرافتی که چاپ پلات به محصول چاپی شما اعطا می کند بسیار بسیار بیشتر از محصولی است که از روش چاپ بنر درست می شود.

البته این نکته را باید توجه کنید که چاپ پلات همانطور که گفته شد برای فضاهایی داخی مانند فروشگاه و نمایشگاه ها به کار می روند و این در حالتی از که چاپ بنر برای فضاهای بیرونی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد بسیار خوبی دارد.

پلات لمینت مات

چاپ پلات لمینت مات یکی از پرطرفدار ترین چاپ های امروزی است آن هم به دلیل این که مات است و نور زیادی را بازتاب نمی دهد و به همین صورت دارای کیفیت بالایی است.

تصاویر در چاپ پلات لمینت مات آن هم بر روی کاغذ گلاسه کیفیت بسیار بالایی دارد، این نوع از چاپ معمولا در نمایشگاه ها و این قبلی فضاها مورد استفاده قرار می گیرد.

پلات لمینت براق

این مدل، برخلاف لمینت مات براقی خاصی در چاپ مشاهده و موجب جلب توجه بیشتر مخاطبین می‌شود. بنابراین انتخاب میان این المان کاملاً سلیقه‌ای است و افراد علاقه‌مند به زرق و برق و پرشور جلوه‌دادن نمایشگاه و ابزار تبلیغاتی از پلات لمینت براق استفاده می‌کنند. همچنین برای چاپ تراکت ارزان ایده جالبی است.

پلات سلفون ماسه‌ای

این روش چاپ به استحکام و مقاومت بالا معروف و جنس کاغذ همانند ماسه دارای فراز و نشیب است. همچنین از نظر کیفیت تصویر هیچ تفاوتی با مدل‌های قبلی ندارد.

پلات سلفون مخملی

همانطور که از نام این پلات مشخص است هنگام لمس با دست نرمی خاصی احساس می‌شود و برای طراحی برخی کارت‌های ویزیت قابل‌استفاده است. این مدل چاپ هیچ مشکلی در خوانایی و کیفیت تصاویر ایجاد نمی‌کند، اما از نظر ظاهری بسیار متفاوت و کاربرپسند است.

فرآیند چاپ پلات با دستگاه پلاتر

دستگاه پلاتر تصاویر گوناگون را تا عرض 150 سانتی‌متر روی کاغذهای مختلف مانند گلاسه چاپ می‌کند و هیچ محدودیتی در چاپ بنرهای مختلف با عرض بزرگ وجود ندارد. پلاترها در دو نوع سیاه سفید و رنگی هستند که امروزه چاپ رنگی آن محبوبیت بیشتر در صنعت چاپ دارد که برای اجرای چاپ از کامپیوتر فرمان می‌پذیرد و تصویر انتخاب از کامپیوتر خوانده می‌شود. سیستم الکترونیکی داخل دستگاه نیز نحوه تزریق رنگ روی کاغذ را به هد اعمال می‌کند.

نکته:

دستگاه های چاپ پوستر، قابلیت کار روی پلات را نیز دارند. ماهیت چاپ و شیوه کار در اصل تفاوتی ندارد. اما در انتخاب کاغذ یا مقوا، ابعاد متریال چاپ، روکش گذاری و ….. بین پلات و بنر تبلیغاتی یا پوسترها تفاوت زیادی دیده می شود.

negaranco

beyram-kabir

negineomideshoma

tehran-print

banichap

chapdonya

chapbazar

chapbazar

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *