چاپ دیجیتال روش نوینی است که به علت سرعت بالا و کیفیت عالی طرفداران زیادی دارد. از این روش برای چاپ کتاب نیز استفاده می‌شود که به آن چاپ دیجیتال کتاب می‌گویند. اما آیا چاپ دیجیتال کتاب به صرفه است؟

یکی از رایج‌ترین کاربردهای چاپ دیجیتال برای افرادی است که قصد انتشار شخصی یک مقاله، رساله یا پایان‌نامه در قالب کتاب دارند. تفاوت چاپ دیجیتال با انواع دیگر چاپ کتاب، در عدم استفاده از پلیت‌های چاپ است. به عبارتی، شما در چاپ دیجیتال، یک اثر را تنها یک یا نهایتا چند بار به چاپ می‌رسانید. به همین دلیل چاپ دیجیتال در تیراژهای کم، به‌صرفه‌تر و کاربردی‌تر  است.

آیا چاپ دیجیتال کتاب از دیگر چاپ‌ها بهتر است؟

فناوری چاپ دیجیتال به ما امکان چاپ بسیار سریع‌ کتاب‌ را می دهد، که در سایر روش های چاپی کتاب ناممکن است. و در تیراژ پایین بجای چند روز زمان می توان تنها در چند ساعت کتاب خود را آماده تحویل گرفت.

چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست مزایای زیادی برای نویسنده ، ویراستار ، ناشر یا هنرمند دارد و انتخاب منطقی برای پروژه های مدرن، از جمله کتاب با قطع های مختلف، تیراژ پایین، جلد سخت، پروژه های چاپ محدود و نمونه کارها یا سمپل‌های بازاریابی است.

گفتگو با یک نمونه کوچک از متخصصان ،  به سرعت به شما نشان می‌دهد که روند چاپ دیجیتال چگونه است. برای نویسنده / هنرمند / ناشر ، هزینه‌های تنظیم شده مربوط به چاپ دیجیتال هزینه‌های کمتری را فراهم می کند و یک محصول را ثابت و عیننا شبیه نمونه اولیه ارائه می‌دهد. در چاپ دیجیتال می توانید تنها یک نمونه چاپ کنید و در صورت پسندیدن تیراژ خود را افزایش دهید.

ویرایش در طول فرآیند ساده و کارآمد است. چاپ دیجیتال امکان شخصی سازی هر محصول را فراهم می کند. به عنوان مثال ، کتاب کودک با یک نام خاص، یک صفحه ادای احترام در یک مناسبت خانوادگی یا تبریک تولد ویژه مشتریان.

مزایای چاپ دیجیتال کتاب

یکی از مزایای چاپ دیجیتال کتاب سرعت بالای آن است. برای مثال می توان یک کتاب 300 صفحه ای را در حدود 4 ساعت تا 100 جلد به چاپ رساند. زیرا نیاز به طی مراحل طولانی نیست و کافی است که فایل را وارد دستگاه کنید. دستگاه با خواندن فایل به صورت اتوماتیک فرآیند چاپ را آغاز می کند.

با استفاده از چاپ دیجیتال کتاب انبارداری حذف شده و دیگر نیازی به نگهداری از فیلم ها و زینک ها نمی باشد. از این رو ناشر می تواند نیاز خود را به صورت هفتگی برطرف کند و کتاب ها را به صورت هفتگی به چاپخانه سفارش دهد.

امکان تغییر متن، چاپ صفحات رنگی و سیاه و سفید به صورت همزمان، تغییر متن و هر نوع تغییر ضروری از دیگر امتیازات چاپ دیجیتال کتاب به حساب می آید. این نوع چاپ، دست شما را در اعمال تغییرات باز می گذارد.

دستگاه های چاپ دیجیتال

دستگاه های چاپ دیجیتال بر اساس عملکرد خود به دسته های مختلف تقسیم می شوند. این دستگاه ها باید توانایی چاپ در فرمت های بزرگ، عریض و متوسط را داشته باشند. دستگاه هایی که توانایی چاپ در فرمت بزرگ را دارند می توانند چاپ هایی در ابعاد بزرگتر از A3 و با عرض 150 سانتی متر را انجام دهند. اما این دستگاه ها برای چاپ میلیون ها نسخه کتاب طراحی نشده اند و توانایی چاپ آن ها در این زمینه پایین است. اما ممکن است در آینده ای نزدیک این امکان محقق شود.

برای چاپ کتاب به روش دیجیتال کافی است که محتوای کتاب خود را آماده کرده و آن را در اختیار ناشر قرار دهید. ناشر پس از اخذ مجوزهای لازم نظیر شابک، فیپا و مجوز وزارت ارشاد، کتاب شما را چاپ کرده و به شما تحویل خواهد داد.

انواع روش‌های چاپ دیجیتال

انواع روش‌های چاپ دیجیتال عبارت است از:

  1. جوهر‌افشان
  2. الکتروگرافی
  3. روش دیجیتال نوری یا پرتوی
  4. روش حرارتی
  5. روش تصعید رنگ
  6. روش لیزری

مراحل چاپ دیجیتال کتاب

گام اول: نویسنده یا مترجم، محتوایی را گردآوری و یا خلق می‌کند.

گام دوم: تایپ و حروف چینی نوشته‌ها دومین مرحله است.

گام سوم: متن توسط یک یا گروهی از ویراستاران، ویرایش و بازخوانی می‌شود.

گام چهارم: با برنامه‌هایی مانند Adobe indesign متن را صفحه‌آرایی می‌کنند.

گام پنجم: در مرحله چهارم، خانه کتاب مسئول کد سیزده رقمی بین‎المللی (شابک) را ثبت می‌کند. در این قسمت تمام مشخصات کتاب ذکر می‌شود.

گام ششم: در این مرحله کتاب برای اخذ فیپا (شناسنامه کتاب) به کتابخانه ملی ارسال می‌شود.

گام هفتم: نهایتا کتاب توسط کتابخانه ملی بررسی و اطلاعات کامل آن به وزارت ارشاد اسلامی ارسال می‌شود و این وزارت خانه مجوزی را برای چاپ کتاب صادر می‌کند.

گام نهایی: ناشر کتاب را برای لیتوگرافی، چاپ و صحافی به چاپخانه ارسال می‌کند.

چاپ دیجیتال در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

  • در گذشته برای این که بتوان تصاویر را چاپ کرد از رابط های چاپی استفاده می شد و بعد از آغاز عملیات چاپ دیگر امکان تغییر وجود نداشت، ولیکن با پیدایش چاپ دیجیتال این مشکل از بین رفت و امکان تغییر اطلاعات در زمان فرایند چاپ به وجود آمد، در واقع با از بین رفتن این محمل ها در عملیات چاپ کتاب علاوه بر این که در هزینه آن صرفه جویی می شد در تسریع زمان آماده سازی نیز تاثیرگذار بود.
  • تهیه نمونه: در چاپ دیجیتال پلیت ها حذف شده اند و چاپگر به صورت مستقیم داده ها را از رایانه دریافت کرده و آن ها را بر روی سطح چاپی انتقال می دهد، با استفاده از این ویژگی می توان قبل از انجام چاپ کلی یک نمونه برای مشتری تهیه کرد.
  • چاپ شخصی: یکی از ویژگی های بارز چاپ دیجیتال امکان چاپ کتاب در تیراژ محدود است، از این رو این امکان برای مشتری وجود دارد تا از سطوح چاپی مختلف با طرح های متنوع در نسخه های دیگر بهره مند شود، به عنوان مثال می توانید برای سفارش کارت ویزیت از طرح های مختلفی و یا سطوح چاپی متفاوتی استفاده کنید.

چاپ دیجیتال کتاب مناسب چه افرادی است؟

بسیاری از ناشرها برای برطرف کردن نیازهای خود را به صورت هفتگی، به تدریج و با شیبی ملایم کتاب‌های خود را به بازار وارد می‌نمایند؛ این ناشرها معمولا از روش چاپ دیجیتال استفاده می‌نمایند و کتاب‌ها را به شکل هفتگی به چاپخانه برای سفارش ارسال می‌کنند.

از طرف دیگر اگر شما قصد تبدیل پایان‌نامه به کتاب را داشته باشید، چاپ دیجیتال کتاب می‌تواند گزینه‌ای سریع و مناسب برای شما باشد؛ چرا که این کتاب‌ها تیراژ در حدود ۵۰۰ جلد چاپ می‌شوند. برای نویسندگان جوان یا ناشرانی که نیاز به بررسی میزان موفقیت یک کتاب دارند تا بتوانند بعدها سرمایه‌گذاری با حجم بیشتری روی آن انجام دهند، نیز می‌تواند چاپ دیجیتال گزینه‌ای مناسبی باشد.

با این حال اگر قصد کسب درآمد از فروش کتاب در تیراژ بالا را دارید یا به فکر چاپ سایر محصولات چاپی در تیراژ بالا، مانند چاپ دفترچه یادداشت هستید استفاده از چاپ دیجیتال به هیچ وجه منطقی نیست و باید به سراغ چاپ افست بروید. در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد چاپ به روش دیجیتال یا افست را داشتید، به اندیشه برتر مراجعه کنید. در اندیشه برتر امکان چاپ کاتالوگ ، جعبه، مجله و غیره، در سریع‌ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت وجود دارد.

آیا چاپ دیجیتال کتاب رایگان امکان دارد؟

چاپ دیجیتال کتاب رایگان به معنای نداشتن هزینه نیست، بلکه گاهی انتشارات مختلف، با نویسنده قرارداد می کنند که چاپ دیجیتال کتاب رایگان انجام شود و نویسنده هزینه ای پرداخت نکند. اما در صورت فروش هر نسخه از کتاب، حق مادی و معنوی کتاب، برای انتشارات هم محفوظ باشد. بنابراین نمی توان گفت که چاپ دیجیتال کتاب رایگان  است.

گرچه اولویت های شخصی مطمئناً نقش مهمی دارند، اما تفاوت بین چاپ دیجیتال در مقابل چاپ افست به شما امکان می دهد در هنگام انتخاب روش مناسب برای پروژه خود تصمیم های هوشمندانه بگیرید. مانند هر کار دیگری، صحبت با یک ناشر می تواند دید خوبی به شما بدهد، بنابراین اگر هنوز مطمئن نیستید که بهترین کار برای پروژه شما چیست، در دریافت کمک تخصصی دریغ نکنید!

سخن آخر

بسته به مشخصات دقیق نیاز چاپ شما، چاپ دیجیتال ممکن است صرفه مالی بیشتری داشته باشد. تصمیم گیری بین افست و دیجیتال به تجهیزات چاپی ارائه دهنده چاپ و هزینه کارکرد تجهیزات نیز بستگی دارد. بهتر است از یک متخصص که می تواند شما را در برنامه ریزی پروژه چاپ شما راهنمایی کند و به شما کمک کند تصمیم بگیرید که چاپ افست یا چاپ دیجیتال منطقی تر است، کمک بگیرید.

منابع

jangal

digichapograph

andishmandpub

modiranpub

bannerprinting.blog

724chap

andisheh-bartar

virastpub

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *