چاپ پلات و لمینت چیست

چاپ پلات و لمینت چیست نیز در واقع یکی از انواع چاپ دیجیتال می باشد. همانطور که می دانیم برای چاپ دو روش کلی چاپ افست و چاپ دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ دیجیتال نوعی از چاپ با کیفیت و سریع می باشد که در تیراژهای کم مورد استفاده قرار می گیرد.
چاپ پلات نیز نوعی چاپ دیجیتال است که به عنوان چاپ عریض نیز شناخته می شود؛ یعنی در چاپ انواع پوستر و تصاویر با عرض زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً از چاپ پلات و لمینت با یکدیگر استفاده می شود. لمینت نوعی پوشش است که برای استحکام بیشتر کاغذ در چاپ پلات مورد استفاده قرار می گیرد.
در کل می توان گفت یکی از بهترین نوع چاپ‌ها که محصول را در برابر عوامل محیطی، فشار و چروکیدگی محافظت می کند چاپ پلات و لمینت می باشد.

چاپ پلات و لمینت

ویژگی‌های چاپ پلات

-کاربرد چاپ پلات اصولاً برای فضای داخلی و چاپ‌های عرضی می باشد که در آنها فاکتور کیفیت دارای اهمیت بالا می باشد.
وقتی که می گوییم چاپ عریض منظورمان چاپ با عرض یک تا 1.5 متر می باشد و پلاتر نوعی ماشین چاپ دیجیتال می باشد که برای چاپ پلات و لمینت مورد استفاده قرار می گیرد.
-پلاتر از انواع دستگاه‌های جوهر افشان پایه آب می باشد به شکلی که حلال جوهر در آنها آب می باشد. نحوه کار پلاتر به این شکل می باشد که طراحی انجام شده توسط کامپیوتر به ریز پردازنده های پلاتر منتقل می شود

هدهای موجود در دستگاه رنگ را از مخازن موجود بر طبق طرح روی کاغذ می آورند و سپس تصویر با کیفیت و رنگ‌بندیها کاملاً شبیه طرح اولیه بوجود می آید. محصول نهایی در چاپ پلات از محصول چاپ افست نیز کیفیت بالاتر دارد.
-در چاپ پلات و لمینت محدودیتی برای طول مورد چاپی وجود ندارد؛ و حتی تا طول‌های 30 متر هم می توان چاپ نمود. اما عرض بالاتر از 1.5 متر را نمی توان با چاپ پلات و لمینت انجام داد.
-یکی از موارد بسیار پر کاربرد چاپ پلات لمینت، استفاده برای چاپ انواع استندهای نمایشگاهی، انواع پوستر و تبلیغات چاپی بر روی بوم می باشد.
-از چاپ پلات و لمینت می توان برای تهیه نقشه های سایز بزرگ، تخته شاسی ها و مواردی مشابه استفاده کرد.
-کاغذی که در چاپ پلات و لمینت استفاده می شود کاغذ کوتد می باشد؛ کاغذ کوتد دارای بافت و مواد پوششی خاص می باشد که موجب می شود جوهر روی آن پخش نشود تا آب آن تبخیر گردد و خشک شود.

۱– لمینت گرم:

لمینت گرم در چاپ پلات چنان چه از نامش پیدا می باشد بر پایه حرارت انجام می شود. در این روش حرارت موجب می شود تا لمینت حالت چسبندگی پیدا کرده و به سادگی مانند دستگاه پرس بر روی محصول پلات مورد نظر قرار گیرد.

ضخامت های متفاوتی از لمینت گرم در چاپ پلات وجود دارد همچنین انواع لمینت گرم مات و براق نیز برای این کار استفاده می شود. انتخاب نوع لمینت گرم براق یا مات بر اساس سلیقه افراد و با توجه به نوع طراحی انجام شده صورت می پذیرد.
۲- لمینت سرد:

لمینت سرد از لحاظ عملکردی مشابه لمینت گرم بوده با این تفاوت که برای چسبیدن آن به روی کاغذ در چاپ پلات و لمینت نیازی به گرم کردن آن نمی باشد. این نوع لمینت نیز دارای انواع مات و براق بوده و در ضخامت های گوناگونی عرضه می گردد. یکی از محدودیت هایی که در لمینت سرد وجود دارد این است که این نوع لمینت فقط یک روی کار را می تواند پوشش دهد.

یکی از تفاوت های موجود میان لمینت سرد و گرم در چاپ پلات نوع کاغذ مصرفی است. لمینت گرم معمولا بر روی کاغذ کوتد قابلیت اجرا دارد اما لمینت سرد را بر روی بسیاری از کاغذ ها مانند کوتد، گلاسه و … می توان اجرا نمود.

موضوع دیگری که باید مد نظر قرار داد این است که چاپ پلات معمولا برای فضای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به نور پردازی های موجود در فضاهای داخلی استفاده از لمینت براق در برخی مواقع ممکن است با انعکاس نور موجب کاهش کیفیت کار چاپی گردد و به همین دلیل در چاپ پلات و لمینت معمولا ترجیح با لمینت مات است.

چاپ پلات و لمینت

تفاوت های میان چاپ پلات و لمینت با چاپ بنر در چیست؟

چاپ پلات و لمینت معمولا چاپ های عریض مخصوص فضای داخلی هستند اما اگر قرار باشد محصول چاپی ما در فضای باز در معرض دید قرار می گیرد به عنوان چاپ بنر در نظر گرفته می شود. از لحاظ نوع کاغذ مصرفی باید به این نکته اشاره نمود که در چاپ بنر بر خلاف چاپ پلات و لمینت از نوعی پلاستیک به جای کاغذ استفاده می شود و از لحاظ هزینه های موجود نیز هزینه چاپ بنر به نسبت چاپ پلات و لمینت بسیار ارزان تر خواهد بود؛ اما مدت زمان تحویل کار در چاپ بنر بیشتر است.

علت این امر این است که در چاپ بنر زمان زیادی برای خشک شدن رنگ ها لازم است و بر خلاف چاپ پلات و لمینت بلافاصله پس از اتمام کار رنگ ها خشک نمی شوند.

در چاپ پلات و لمینت محدودیت عرض چاپ وجود دارد اما در چاپ بنر می توان تا عرض های بالاتر از ۳ متر را نیز چاپ نمود. در نهایت باید به این نکته اشاره نمود که با توجه به استفاده از بنر در فضاهای خارجی، چاپ بنر در مقایسه با چاپ پلات و لمینت دارای مقاومت بالاتری نسبت به شرایط محیطی خواهد بود.

چاپ پلات رنگی

چاپ پلات رنگی برای استفاده فضاهای داخلی مورد استفاده می گردد.این چاپ برای مواردی که اشاره می کنیم مورد استفاده قرار می گیرد.

سازه های نمایشگاهی ، استند هایی که برای تبلیعات به کار می رود و کار های هنری ، دانشجویی ، معماری و… کاربرد دارد.

البته در بسیاری از شرابط از چاپ پلات رنگی برای پوستر ها ، عکس ها و تصاویر و… به کار می رود.

چاپ پلات و لمینت

مزایای چاپ پلات و لمینت

کیفیت کار بسیار بالا است و زیبایی خاصی دارد

وضوع بسیار عالی و قابل مشاهده از نزدیکترین فاصله ممکن قیمتی مناسب نسبت به کیفیتی که ارائه می شود.

قدرت جذب بسیار خوب جوهر و خشک شدن سریع

قابل چاپ تا عرض های ۱.۵ متر در مقابل با پدیده های طبیعی (باد ، نور ، چرک و یا چروک شدن)مقاوت است و استحام مناسبی دارد.

با یک دستمال ساده و مرطوب قابل تمیز شدن است

معایب چاپ پلات و لمینت

بالاخره با این همه خصوصیاتی که این چاپ دارد ، برخی از معایب نیز کاملا طبیعی و عادی است که در این قسمت به آن می پردازیم.

همانطور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم ، چاپ پلات و لمینت برای فضاهای داخلی مورد استفاده می گردد و قابلیت تحمل بسیاری از مشکلاتی که در خارج انجام می گردد را ندارد.

حداکثر عرض چاپ تا ۱.۵ متر می باشد.

انواع چاپ پلات لمینت

حال که می‌دانید چاپ پلات لمینت چیست؟ خوب است با انواع آن نیز آشنا شوید. این مدل چاپ و امکاناتی که دستگاه در اختیار مخاطبین قرار می‌دهد، خدماتی مانند چاپ برچسب، پوستر و… با تحول شگفتی مواجه شده‌است و امکان چاپ مدل‌های مختلف وجود دارد:

چاپ پلات و لمینت

پلات لمینت مات

چاپ پلات لمینت چیست؟ این مدل چاپ همان پلات است که با این تفاوت، هیچ بازتابی داخل تصویر مشاهده نمی‌کنید. در چاپ کارت ویزیت تعداد کم یا برچسب مدل مات بسیار پرطرفدار است.

زیرا بیشتر روی طراحی و محتوا تمرکز دارد و رنگ‌های جذاب و متفاوت به‌وسیله چاپ مات نمایان و چشمگیر هستند. جالب است بدانید استفاده از پلات لمینت برای برپایی نمایشگاه‌ها استفاده می‌شود و به‌دلیل مات بودن امکان فیلم‌برداری با کیفیت وجود دارد.

پلات لمینت براق

این مدل، برخلاف لمینت مات براقی خاصی در چاپ مشاهده و موجب جلب توجه بیشتر مخاطبین می‌شود. بنابراین انتخاب میان این المان کاملاً سلیقه‌ای است و افراد علاقه‌مند به زرق و برق و پرشور جلوه‌دادن نمایشگاه و ابزار تبلیغاتی از پلات لمینت براق استفاده می‌کنند. همچنین برای چاپ تراکت ارزان ایده جالبی است.

پلات سلفون ماسه‌ای

این روش چاپ به استحکام و مقاومت بالا معروف و جنس کاغذ همانند ماسه دارای فراز و نشیب است. همچنین از نظر کیفیت تصویر هیچ تفاوتی با مدل‌های قبلی ندارد.

پلات سلفون مخملی

همانطور که از نام این پلات مشخص است هنگام لمس با دست نرمی خاصی احساس می‌شود و برای طراحی برخی کارت‌های ویزیت قابل‌استفاده است. این مدل چاپ هیچ مشکلی در خوانایی و کیفیت تصاویر ایجاد نمی‌کند، اما از نظر ظاهری بسیار متفاوت و کاربرپسند است.

چاپ پلات و لمینت

قیمت چاپ پلات

قیمت چاپ پلات همانطور که تا به اینجای کار متوجه آن شدید به عوامل مختلفی مانند عرض آن ، جنس آن ، روکش آن و … بستگی دارد.

به دلیل بالا و پایین رفتن ارز در کشور ایران نمی تواند قیمت مقطوعی را برای آن به شما ارائه کرد.

بهتر است که برای دریافت جدیدترین قیمت چاپ پلات با ما تماس بگیرید و به صورت کامل به قیمت آن مطلع شوید و چاپ مورد نظر خود را سفارش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *