ایمیل یا پست الکترونیکی یا نامه الکترونیکی چیست؟

ایمیل یا یا همان پست الکترونیک به روش ارسال نامه با استفاده از اینترنت گفته می‌شود. email مخفف عبارت electronic mail است.

معنی ایمیل چیست؟

کلمه mail به معنای پست الکترونیک است. ایمیل ( email) به معنای پست الکترونیک است که نامه الکترونیک و رایانامه ترجمه میشود.

با استفاده از ایمیل می‌توانید هر نوع پیامی را به صورت‌های مختلف متنی، صوتی و تصویری ارسال نمایید. برای داشتن ایمیل باید از خدمات سرویس دهندگان ایمیل استفاده کنید.

حجم محتوایی که توسط ایمیل ارسال می‌شود، محدود است. با استفاده از ضمیمه کردن می‌توانید فایل‌های موردنظر را به ایمیل اضافه و ارسال کنید.

برای خواندن ایمیل‌های دریافتی نیز می‌تواند با ورود به بخش inbox یا همون صندوق ورودی تمام ایمیل‌ها را مشاهده کنید.

اولین بار پیامی الکترونیک از سمت فردی بنام Roy Tamlinson و با استفاده از نشان اتساین (@) و مشخص نمودن نام گیرنده با آن ، از طریق اینترنت ارسال شد.

ایمیل با جیمیل چه فرقی دارد

شاید کلمه جیمیل را زیاد شنیده باشید اما ندانید که  چه فرقی با ایمیل دارد؛  جیمیل هم یک سرویس ایمیل است که تویط شرکت گوگل ارائه شده است.

به عبارتی، شرکت گوگل اسم سرویس ایمیل خود را جیمیل گذاشته است. ایمیل ‌های شرکت گوگل روی دامنه @gmail.com ارائه می‌شوند و برای همین هم به جیمیل معروف هستند.
شما می‌توانید به صورت رایگان در سرویس ایمیل شرکت گوگل یک حساب ایمیل برای خود بسازید. در ، روش ساخت یک ایمیل رایگان  توسط شرکت گوگل و چند شرکت دیگر ارائه شده است.

در مجموع مزایای E-mail عبارتند از:

– افزایش بهره وری: دیگر مجبور به پاسخگویی تلفن های همکاران خود و گذاشتن پیغام برای آنها نیستید.
– کاهش هزینه های ارتباطی: پست الکترونیکی یکی از ارزانترین روش های موجود برای برقراری ارتباط میان دفاتر کار است.
– انتقال سریع اطلاعات: می توانید با استفاده از E-mail داده ها را به کاربران منتقل کرده و یا پرس و جویی از یک پایگاه اطلاعاتی انجام دهید.
هم چنین در این برنامه سندی از ساعت و تاریخ خوانده شدن پیام های ارسال شده، نگهداری می شود.
– سهولت ارتباط: E-mail امکان برقراری ملاقات های فوری را فراهم می سازد.
– ایجاد پاسخگویی صادقانه: هنگامی که کاربران به E-mail عادت کردند، پی می برند که در پاسخگویی بی پروا بوده و مخاطب با این روش در بیان احساسات واقعی (حتی اگر نامحبوب یا سخت باشد).نسبت به زمانی که رو در رو قرار گرفته، موفق تر خواهد بود.
– حفظ ارتباط مداوم: اگر شرکت شما کارمندانی دارد که معمولاً در محل کار خود حاضر نیستند، می توانید یادداشت های داخل شرکت را از طریق E-mail برای آنها بفرستید.

در حقیقت E-mail می تواند راه بسیار خوبی برای حفظ تماس کارمندان راه دور با دفتر مرکزی باشد و اگر به تعداد کافی کارمند راه دور دارید، این موضوع می تواند توجیه مناسبی برای نصب E-mail باشد.

انواع آدرس ایمیل

 

ایمیل ‌ها را می ‌توان برای مقاصد شخصی و تجاری استفاده کرد. آدرس ایمیل بر اساس نوع کاربرد متفاوت خواهد بود. آدرس‌ های ایمیل حرفه ‌ای در دو دسته مختلف قرار می ‌گیرند:

  • آدرس ایمیل کاربری: این آدرس ایمیل یک کاربر یا عضو در سازمان شما است .
  • آدرس ایمیل گروهی: این آدرس ایمیل بین چندین عضو سازمان به اشتراک گذاشته می ‌شود.
  • به عنوان مثال، تیم بازاریابی یک سازمان ممکن است کاربران زیادی داشته باشد و ارسال ایمیل به تیم با ایجاد یک آدرس ایمیل گروهی امکان ‌پذیر است.

با ثبت نام در یک سایت ارائه ‌دهنده خدمات ایمیل که خدمات شخصی و حرفه ‌ای ارائه می ‌دهد، می ‌توان به راحتی یک حساب ایمیل ساخت.

با این حال، برای راه ‌اندازی یک حساب ایمیل حرفه ‌ای برای سازمان تان، باید یک دامنه بخرید و سپس میزبانی ایمیل را برای آن دامنه فعال کنید.

منابع

Iranhost

Appeyk

Vista

sariasan

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *