اینترنت۵G چیست و اهداف آن چیست

اینترنت۵G  یا «نسل پنجم اینترنت»، جدیدترین نسل اینترنت پرسرعت نامیده شده است. البته قبل از توضیح موضوع اینترنت ۵G، باید بگوییم چیزی به عنوان «نسل ۵ اینترنت» وجود ندارد .

و به کار بردن این عبارت، اشتباه است. آنچه درباره آن صحبت می‌کنیم، نسل ۵ تلفن همراه است که شاید بتوان آن را نسل ۵ارتباطات هم خواند.

در این مطلب جواب سوالات مهمی مثل: فناوری نسل ۵ تلفن همراه چیست و چه کاربردی دارد؟ سرعت اینترنت در فناوری نسل ۵ چقدر است؟ آیا ۵G در ایران وجود دارد؟ را مطالعه می کنید.

اهداف نسل پنجم

از اهداف نسل پنجم، افزایش سرعت انتقال داده تا ۲۰ گیگابایت بر ثانیه (یک گیگابایت بر ثانیه برای هر کاربر).

افزایش ظرفیت سرویس‌دهی به کاربران شبکه (کاربران بیشتر)، کاهش تأخیر شبکه و بهینگی بیشتر مصرف توان در تجهیزات شبکه و کاربر (مانند گوشی موبایل).

و نیز پشتیبانی از سرعت بیشتر کاربران در حال حرکت (مانند کاربر سوار بر اتومبیل در اتوبان یا قطارهای سریع‌السیر) تعریف شده‌است.

در این نسل باید حداقل یک میلیون کاربرِ ارتباطات پهن‌باند سیار در هر کیلومتر مربع بتوانند به شبکه متصل شوند و هر کاربر باید بتواند در شلوغ‌ترین حالت حداقل سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را تجربه کند.

که این در استاندارد نسل چهارم قید نشده بود.کاهش مصرف انٰرژی هم معیاری است که در این نسل به آن توجه شده‌است .

و دستگاه‌های فرستنده و گیرنده اپراتورها باید در ساعت کم مصرف به حالت صرفه‌جویی انرژی وارد شده و به سرعت فعال شوند که این معیار هم در نسل چهارم قید نشده بوده‌است.

در نتیجه، نسل پنجم به عنوان مثال، امکان ارتباط به صورت رسانه جاری (streaming) در ساعات اوج مصرف از طریق تلفن همراه را برای افراد فراهم می‌کند.

همچنین، هدف عملیاتی دیگر آن بهبود پشتیبانی از ارتباطات ماشین با ماشین، یعنی اینترنت اشیا، با هزینه کمتر، مصرف باتری کمتر و تأخیر کمتر از نسل چهارم است.


فناوری 5
G چطوری کار می‌کند؟

حال که فهمیدیم تکنولوژی 5G چیست، وقت آن رسیده که بدانیم چطور کار می‌کند و آن را با 4G مقایسه کنیم.
دقیقاً مانند 4G، فناوری 5G هم در طیف وسیعی از توزیع طیف رادیویی کار می‌کند اما قادر است در دامنه وسیع‌تری از شبکه‌های فعلی اجرا شود.

رایج‌ترین شکل 5G که استفاده می‌شود Sub-6 است و همچنین mmWave نیز وجود دارد.

Sub-6 به 5G گفته می‌شود که با فرکانس زیر 6GHz کار می‌کند. همه شرکت‌های مخابراتی به‌نوعی شبکه Sub-6 دارند، اساساً به این دلیل که در حال حاضر 4G با فرکانس‌های پایین‌تر کار می‌کند. به‌عنوان‌مثال، T-Mobile دارای طیف باند کم 600 مگاهرتز و 2.5 گیگاهرتز متعلق به Sprint است که هر دو برای 5G استفاده می‌شوند.

سرعت اینترنت 5G

بی‌شک وقتی کاربران با مرورگر گوشی‌های هوشمند خود کار می‌کنند، سرعت نقش مهمی برای آن‌ها دارد.

فناوری 5G نیامده است که 4G را از میدان خارج کند؛ بلکه برای تقویت و بهبود آن آمده است تا سرعت جابجایی داده‌ها را از 100 مگابیت بر ثانیه، به 10 گیگابیت بر ثانیه و حتی بیشتر باشد.

کاربران در شبکه‌ی نسل پنجم می‌توانند ویدئوهای 4K را به‌ راحتی  به صورت آنلاین مشاهده کنند یا پهنای باند ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه در اختیار داشته باشند.

سرعت اینترنت 5G در مودم

رایج ترین روش دسترسی به اینترنت  فایو جی از طریق انواع تبلت، گوشی موبایل، دوربین سیم کارت خور و سایر تجهیزات سیم‌کارتی می‌باشد.

مودم 5Gهم یکی از این تجهیزات سیم‌کارت خور است که برای دریافت و استفاده اشتراکی از اینترنت 5G کاربرد دارد.

امواج شبکه های وای فای و شبکه های 4G LTE در این بازه فرکانسی 25 تا 35 گیگاهرتز قرار دارند.

با این امواج رادیویی، امکان پوشش مناطق نسبتا گسترده تحت شبکه با نرخ داده 100 تا 900 مگابایت در ثانیه وجود دارد که باند فرکانسی بالا در بازه 3001 تا 1000 قرار دارد.

از آنجایی که سرعت اینترنت 5G تا چند گیگابیت در ثانیه می‌رسد و شبکه های فایو جی از تاخیر و نوسان خیلی پایین و پایداری خیلی بالا برخوردارند.

استفاده از بستر برای دسترسی به شبکه اینترنت در اماکن مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی، دانشگاهی، تحقیقاتی، صنعتی، کافی‌نت ها، گیم‌نت‌ها، رستوران‌ها و هتل‌ها بسیار کارآمد است.

در آینده نه چندان دور، در بسیاری از این اماکن، مودم ADSL، مودم TD LTE و سیستم‌های اینترنتی زمینی و ماهواره ای با انواع مودم پرسرعت جایگزین خواهند شد.

۵G جایگزین وای‌فای خانگی می‌شود

یکی دیگر از باورهای اشتباه مربوط به اینترنت ۵G این است که این فناوری قرار است جای وای‌فای خانگی را بگیرد.

با وجود تمام مزایایی که ۵G ارائه می‌دهد، نمی‌توانیم اهمیت زیاد تکنولوژی وای‌فای را کتمان کنیم. اول از همه باید به بحث هزینه‌ها اشاره کنیم.

با وجود اینکه در کشورهای مختلف هزینه‌های مربوط به بسته‌های اینترنت ۵G به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده، اما هنوز هزینه‌های اینترنت خانگی بسیار ارزان‌تر است.

به همین خاطر برای اینکه هزینه‌های مربوط به اینترنت ۵G به حد و اندازه‌های وای‌فای خانگی برسد.

باید سال‌ها منتظر بمانیم که البته بدون شک در آن زمان هم شرکت‌های فعال در بازار وای‌فای خانگی هزینه‌های این سرویس‌ها را پایین‌تر می‌آورند.

از سوی دیگر باید به پیشرفت‌های خود فناوری وای‌فای هم اشاره کنیم. سرعت فناوری وای‌فای ۶ و وای‌فای ۶E بیشتر از نسل‌های قبلی است.

و از سوی دیگر وای‌فای ۷ قرار است عملکرد مشابه با شبکه‌های سیمی را در اختیار کاربران قرار دهد. بنابراین طی سال‌های آینده، این فناوری بسیار بهتر خواهد شد.

اما تا زمانی که هزینه‌ی اینترنت خانگی کمتر از اینترنت ۵G باشد، کاربران نسبت به وای‌فای خانگی استقبال زیادی نشان خواهند داد.

چقدر طول می‌کشد تا فناوری 5G اجرا شود؟

راه‌اندازی اینترنت 5G  به طور رسمی برای سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی‌شده بود، اما توسعه آن برای مدتی به‌خوبی در حال انجام است .

و بسیاری از شرکت‌ها قبلاً نسخه‌های اولیه دستگاه‌ها، برنامه‌ها و شبکه‌های 5 G را معرفی کرده‌اند. بااین‌حال هنوز ممکن است چند سال طول بکشد تا ما پتانسیل و مزایای کامل  5G را ببینیم.

برای مناطق تحت پوشش  5G در ایران مسیری طولانی و پرچالش را در پیشرو داریم.

موضوعاتی مانند هزینه‌های بالا توسعه و قیمت بالای گوشی‌های مجهز به فایو جی از دلایل کاسته شدن سرعت توسعه اینترنت نسل پنجم در ایران شده است.

اما در حال حاضر اینترنت TD-LTEبهترین جایگزین برای اینترنت فایو جی است.

برای مثال شرکت تک نت با ارائه اینترنت TD-LTE  با سرعت 50 مگ بر ثانیه سرعتی شگفت اور و با هزینهٔ کمتر از اینترنت 5 جی جایگزین مناسبی برای اینترنت نسل پنجم است.

پوشش‌دهی اینترنتی تی دی ال تی ای بسته به دکل‌های مخابراتی است که برای بررسی مناطق تحت پوشش اینترنتی تی دی ال تی ‌ای از این لینک در سایت تک نت می‌توانید استفاده کنید.

منابع

blog.irancel

fa.wikipedia

technolife

mahannet

digikala

taknet

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *