آموزش ذخیره بازیابی اطلاعات حذف شده

بازیابی اطلاعات (به انگلیسی: Information Retrieval) فعالیت بدست آوردن منابع سیستم اطلاعاتی که مربوط به اطلاعات لازم از یک مجموعه است را می‌گویند.

جستجوها می‌توانند برپایه جستجوی تمام متن یا سایر جستجوهای مبتنی بر محتوا نمایه گذاری شوند. بازیابی اطلاعات علم جستجو اطلاعات در یک سند، جستجو برای خود سندها، جستجو برای فراداده‌ها که داده‌ها را توصیف می‌کنند و برای پایگاه داده ‎های متنی، عکسی یا آوایی است.

سیستم‌های بازیابی اطلاعات خودکار برای کاهش چیزی که آن را سرریز داده‌ها (اضافه‌بار اطلاعات یا در واقع ریزش کاذب) میگوییند، استفاده می‌شوند.

سیستم بازیابی اطلاعات نرم‌افزاری است که دسترسی، ذخیره و مدیریت کتاب‌ها، مقالات و دیگر سندها را فراهم می‌کند.

موتورهای جستجوگر وب (موتور جستجوی وب) از قابل مشاهده‌ترین برنامه‌های کاربردی بازیابی اطلاعات هستند.

با افزایش روزافزون حجم اطلاعات ذخیره‌شده در منابع قابل دسترس و گوناگون، فرایند بازیابی و استخراج اطلاعات اهمیت ویژه‌ای یافته‌است.

اطلاعات مورد نظر ممکن است شامل هر نوع منبعی مانند متن، تصویر، صوت و ویدئو باشد.

بر خلاف پایگاه داده‌ها، اطلاعات ذخیره شده در منابع اطلاعاتی بزرگ مانند وب و زیرمجموعه‌های آن مانند شبکه‌های اجتماعی از ساختار مشخصی پیروی نمی‌کنند .

و عموماً دارای معانی تعریف شده و مشخصی نیستند. هدف بازیابی اطلاعات در چنین شرایطی، کمک به کاربر برای یافتن اطلاعات موردنظر در انبوهی از اطلاعات ساختار نایافته‌است.

جستجوگرهای گوگل، یاهو و بینگ سه نمونه از پراستفاده‌ترین سیستم‌های بازیابی اطلاعات هستند که به کاربران برای بازیابی اطلاعات متنی، تصویری، ویدئویی و غیره کمک می‌کنند.

«بازیابی اطلاعات» در برخی منابع فارسی به اشتباه به جای ذخیره و بازیابی داده‌ها که به معنای دانش شناخت رسانه‌های ذخیره‌سازی فیزیکی است، به کار رفته‌است.


ریکاوری گوشی تا چه زمانی امکان پذیر است؟

زمانی که یک فایل از روی گوشی شما حذف می‌شود، بلافاصه همه‌ی داده‌های آن پاک نمی‌شوند. درواقع اندروید این فایل را به صورت فضایی خالی می‌شناسد و از این پس آن را با اطلاعات جدید جایگزین می‌کند. حال سوال مهمی که مطرح می‌شود این است که ریکاوری گوشی تا چه زمانی امکان پذیر است؟

اولین و مهم‌ترین نکته این است که زمانی که متوجه از دست رفتن اطلاعات خود شدید بلافاصه برای ریکاوری اطلاعات گوشی اندرویدی خود اقدام کنید.

چرا که هرچقدر مدت زمان بیشتری از پاک شدن فایل‌های شما بگذرد امکان بازیابی آن‌ها کمتر می‌شود. نکته‌ی مهم دیگر این است که هیچ تضمینی برای بازگشت همه‌ی داده‌ها وجود ندارد و اگر خیلی زود دست به کار شده باشید.

احتمالا بتوانید بخش زیادی از اطلاعات را برگردانید اما برگشت همه‌ی داده‌ها کمی بعید به نظر می‌رسد.

به طور کلی با ریکاوری گوشی چه چیزهایی برمیگردد؟ همان‌طور که عنوان کردیم تضمیمی برای بازگشت اطلاعات وجود ندارد.

و قبل از انجام ریکاوری نیز با قاطعیت نمی‌توان در مورد اطلاعاتی که بازیابی می‌شوند هیچ نکته‌ای را بیان کرد ولی احتمال این که فایل‌های کوچک بازیابی شوند.

بیشتر از فایل‌های بزرگ است و همچنین معمولا در موارد زیادی تصاویر بهتر از دیگر داده‌ها بازیابی می‌شوند.

اما چگونه اطلاعات گوشی را برگردانیم؟ در ادامه‌ی این مطلب برنامه‌های کاربردی را به شما معرفی می‌کنیم تا به کمک آن‌ها بتوانید ریکاوری گوشی اندروید را با موفقیت پشت سر بگذارید.

این برنامه‌ها دو دسته کلی دارند، دسته‌ی اول آن‌هایی هستند که بدون نیاز به کامپیوتر می‌توان مستقیما از آن‌ها استفاده کرد و ریکاوری با خود گوشی انجام می‌شود.

و دسته‌ی دوم هم آن‌هایی هستند که ریکاوری حافظه داخلی گوشی اندروید با کامپیوتر را انجام می‌دهند.

 

به چند نکته خیلی مهم توجه نمایید:

 • اول : نرم افزار ریکاوری را روی سیستم عامل (ویندوز ) دستگاهی که قرار است اطلاعات حذف شده اش ریکاوری گردد نصب ننمایید!!
 • دوم : اطلاعاتی را که بازیابی می کنید باید در جایی غیر از درایوی که اطلاعاتش را از دست داده اید ذخیره و Save کنید.
 • سوم : زمانیکه اطلاعات تان در حال ذخیره شدن هستند آنها را بررسی کنید.
 • اگر دیدید اطلاعات ریکاوری شده اجرا نمی شوند و باز نمی شوند کار بازیابی اطلاعات را متوقف کنید.
 • هرگز سعی نکنید از چندین برنامه ریکاوری استفاده کنید زیرا می تواند مشکلات بزرگتری سر راه تان قرار دهد.
 • اگر دیدید برای ریکاوری اطلاعات زمانی بیش از 4 تا 5 ساعت نیاز است سعی کنید با کارشناسان ریکاوری این مشکل را مطرح کنید و از آنها کمک بگیرید.
 • اگر ریکاوری اطلاعات بیش از اندازه کند باشد نشان دهنده وجود مشکل در هارد یا درایو می باشد.
 • مانند بدسکتور، که این اصلا نشانه خوبی برای ادامه کار نیست.
 • و در نهایت : زمانیکه اطلاعاتتان را از دست داده اید فرمت پارتیشن یا درایو را تغییر ندهید.
 • زیرا فایل سیستم ها نقش تعیین کننده در نمایش اطلاعات موجود روی هارد دارند و با ایجاد تغییر بر روی آنها ممکن است اطلاعاتتان را برای همیشه بخطر بیندازید.
 • زمانیکه هارد با مشکل سخت افزاری مواجه می شود به شما پیغام تبدیل MBR به GPT را می دهد!
 • اگر با چنین پیامی مواجه شدید اقدام به تغییر حالت از MBR به GPT نکنید .
 • حالا اگر همچنان اصرار به ریکاوری نرم افزاری دارید ادامه دهید.

خرابی‌های منطقی و فیزیکی هارد

از دست دادن داده‌ها در دستگاه‌های ذخیره سازی همچنان باعث نگرانی کاربران و کسب و کارهای می‌شود.

داده‌ها مهم‌ترین دارایی در دنیای دیجیتال امروزی هستند و هر گونه از دست دادن اطلاعات مهم می‌تواند منجر به مشکلات مالی، حقوقی و احساسی شود.

خوشبختانه هر گونه اطلاعات ذخیره شده در یک رسانه ذخیره سازی تقریباً همیشه قابل بازیابی است. فرایند بازیابی اطلاعات، غیر قابل دسترس (به عنوان خرابی منطقی یا فیزیکی دستگاه) به عنوان بازیابی اطلاعات شناخته می‌شود.

اجازه دهید خرابی‌های منطقی و فیزیکی دستگاه را بررسی کنیم و روش‌های مختلف از دست دادن داده‌ها را بررسی کنیم.

خرابی‌های منطقی: از دست رفتن داده‌ها به دلیل حذف و پاک کردن تصادفی داده‌ها، فرمت کردن هارد، حذف پارتیشن، خرابی درایو، خرابی بوت، نصب مجدد سیستم عامل و غیره به عنوان خرابی منطقی در نظر گرفته می‌شود.

خرابی‌های فیزیکی: از دست دادن داده‌ها به دلیل ایجاد بد سکتور فضای ذخیره سازی فیزیکی، مشکل اتصال، خرابی قطعات، خرابی تجهیزات الکترونیکی، شکستن هد خواندن و نوشتن، خرابی پلاتر و غیره به عنوان خرابی‌های فیزیکی در نظر گرفته می‌شوند.

منابع

fa.wikipedia

technolife

hardiran

iranhard

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *