چاپ سربرگ

اگر میخواهید کسب و کار خود را قدرتمند و هدفمند نشان دهید حتما از چاپ سربرگ با کیفیت بالا و مرغوب استفاده کنید تا بتوانید اعتماد مشتریان و سازمان های دیگر را جلب کنید و همچنین پیشرفت چشمگیر کاری خود را مشاهده نمایید. چاپ سربرگ A4 ، چاپ سربرگ A5 سایزهای رایجی است که بیشتر سازمان های از آن استفاده می کنند.

چاپ سربرگ دیجیتال و افست
سربرگ ها در واقع برگه های A4 و A5 هستند که در ادارات و سازمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت سربرگ با کاغذهای عادی در اطلاعات درج شده روی آن می باشد.
سربرگ ها شامل اطلاعات مختلفی درباره برند هستند؛ اطلاعاتی همچون نام تجاری، لوگو، حوزه فعالیت، شماره تماس، ادرس، شعار تبلیغاتی و … . چاپ این اطلاعات در سربرگ موجب افزایش اعتبار برند و جلب اعتماد مشتریان شما می شود.

ویژگی های سربرگ افست
• چاپ سربرگ افست مناسب سفارشات در تیراژ بالا می باشد.
• چاپ افست کیفیت چاپی بالایی دارد.
• سربرگ می تواند روی کاغذهای با جنس و گرماژ مختلف چاپ شود.
• برای جلوگیری از برش طراحی سربرگ در چاپ، بهتر است اندکی از حاشیه ی کاغذ فاصله داشته باشد.
• کیفیت طراحی سربرگ نیز یکی ازمواردی است که حتما باید استانداردهای لازم را رعایت کرده باشد.
• برای داشتن ظاهری زیباتر، بهتر است سربرگ به صورت دو رو چاپ شود. ترجیحا نام تجاری و لوگو برند به همراه رنگ سازمانی در صفحه ی پشتی چاپ شود.
توجه داشته باشید که حجم اطلاعات درج شده روی سربرگ باید با ابعاد ان متناسب باشد. به عنوان مثال نباید حجم زیادی از اطلاعات برای چاپ روی سربرگ A5 در نظر گرفته شود و یا بالعکس اطلاعات ارائه شده در سربرگ A4 نباید بسیار کوتاه و کم حجم باشند.

 همه‌ چیز درباره‌ی سربرگ دیجیتال
زمانی که یک برند، کسب و کار یا شرکتی خصوصی بخواهد به طور جدی در بازار فعالیت کند، ناچار به مکاتبه و ایجاد ارتباط خواهد بود. لازمه این مکاتبات، بهره گیری از اصول و استانداردهایی است که در طول زمان پدید آمده اند. در این نوشته، نشان خواهیم داد که اوراق اداری تا چه اندازه برای کسب و کارها اهمیت دارند و از آن مهم تر، بررسی خواهیم کرد که چگونه می توان ست اداری را در بالاترین کیفیت ممکن در اختیار داشت. در صورتی که قصد دارید شان و منزلت برند خود را ارتقا دهید، ما را در سطرهای پیش رو همراهی کنید.

  در کجا نیاز به سربرگ داریم؟

به طور کلی هر برگه یا شی که از سازمان خارج می شود، نیاز به چاپ سربرگ دارد. این مساله علاوه بر اوراق رسمی، نامه های اداری و داده های مطالعاتی، شامل گجت ها (به عنوان مثال اگر با فلش اطلاعات خود را انتقال می دهید باید راهی بیابید تا این وسیله را نیز با نام و نشان سازمانی خود تجهیز سازید)، سی‌دی ها و اشیای این چنینی هم می شود.

اندازه سربرگ استاندارد چه سایزی است؟

سربرگ ها معمولا در ابعاد A4  (297 در 210 میلیمتر) و A5 (210 در 148 میلیمتر) چاپ می شوند. همچینین گاهی ممکن است با ابعاد B5 و A6 نیز چاپ شوند. با استفاده از چاپ دیجیتال شما می توانید همه سایزهای استنادارد و حتی اندازه های غیر متعارف سربرگ را چاپ کنید.

کاغذ مناسب چاپ سربرگ چیست؟

برای چاپ سربرگ از کاغذهای گوناگونی می توان استفاده کرد ولی کاغذهای تحریر با گرماژ ۸۰، ۱۰۰ و ۱۲۰ گرمی و کاغذ کتان ۱۰۰ و ۱۲۰ گرمی معمول ترین کاغذهای مورد استفاده در چاپ سربرگ هستند. همچنین در چاپ دیجیتال سربرگ شما می توانید از کاغذهای متنوع دیگری همچون کاغذ صدفی ۱۰۰ و ۱۲۰ گرمی و یا کاغذهای فابریانو کِرم و طوسی نیز استفاده کنید.

در چه مواقعی از چاپ دیجیتال سربرگ استفاده کنیم؟

اگر استفاده سازمان شما از سربرگ محدود است و یا احتمال دارد به علت جابجایی، آدرس و اطلاعات تماس شرکت شما تغییر کند بهتر است از چاپ دیجیتال در تیراژ محدود استفاده نمایید. چاپ دیجیتال سربرگ به شما این امکان را می دهد که با هزینه مناسب و در تیراژ محدود و مورد نیاز سربرگ سازمان خود را با بهترین کیفیت در اختیار داشته باشید.
پیش از این مجبور بودید برای شرکت خود حداقل ۱۰۰۰ نسخه سربرگ چاپ کنید و برای آماده شدن آن تا یک هفته معطل شوید. ولی اکنون با استفاده از چاپ دیجیتال شما به راحتی می توانید در عرض یک روز به تعداد ۱۰۰ عدد سربرگ با کیفیت بالا و قیمت مناسب دست پیدا کنید و با چاپ سربرگ دیجیتال در زمان و هزینه صرفه جویی کنید.

کاغذ مناسب چاپ سربرگ دورو چیست؟

چاپ سربرگ دیجیتال دورو اغلب بر روی کاغذهای ۱۰۰ و ۱۲۰ گرمی تحریر یا بافت دار انجام می شود. کاغذ ۸۰ و ۷۰ گرمی برای چاپ دو رو دیجیتال مناسب نیست و به خاطر نازکی کاغذ طرح پشت سربرگ از روی آن دیده می شود. همچنین استفاده از کاغذ های سنگین تر و بافت دار موجب شیک و لوکس تر شدن سربرگ سازمان شما خواهد شد.

انواع چاپ سربرگ اداری چیست؟

شناخت انواع مختلف محصولات، اولین نکته‌ای است که باید در این باره بدانید. چاپخانه‌های حرفه‌ای برای این محصولات معمولا از دستگاه‌های افست استفاده می‌کنند. این مراکز گزینه‌های مختلفی را برای انتخاب پیش روی مشتریان قرار می‌‌دهند تا مشتری با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارد و کیفیت مورد انتظارش بتواند محصول مناسب را سفارش بدهد.

 • سربرگ تحریر ۸۰ گرم: این کاغذها سبک‌ترین محصولات موجود در بازار هستند که برای چاپ یک رو مناسبند. امکان چاپ تمام‌رنگی، طلاکوب و نقره کوب روی این محصولات وجود دارد.
 • کاغذ تحریر ۱۰۰ گرم: این کاغذ به همراه کاغذهای ۱۲۰ گرم، بهترین انتخاب برای ست اداری محسوب می‌شوند. زیرا ضخامت کافی برای چاپ یک رو و دو رو و قرار گرفتن در پرینتر را دارند. امکان چاپ رنگی، طلاکوب و نقره کوب روی این کاغذها نیز وجود دارد.
 • سربرگ کتان ۱۲۰ گرم: این کاغذها بافت ریزتری دارند که باعث منحصر به فرد شدن ست اداری می‌شود. اغلب افرادی که به طرح‌های کلاسیک علاقه دارند، این کاغذ را سفارش می‌دهند. البته بافت متفاوت کتان مشکلی در نوشتن روی کاغذ و حتی چاپ با استفاده از پرینتر هم ایجاد نمی‌کند.

همه انواع سربرگ‌ها را می‌توان در سایزهای A3، A4 و A5 چاپ کرد. از این میان سایزهای A4 و A5 کاربرد بیشتری برای مکاتبات و نوشتن مطالب مختلف دارند.

نکات مهمی که باید در طراحی سربرگ به آن توجه کنیم ؟

اگر برای اولین بار قصد دارید طراحی و چاپ سربرگ را انجام بدهید چندتا نکته را باید به آن توجه بکنید

 • درباره نوع و کیفیت کاغذ های سربرگ خود فکر و سپس تصمیم گیری بکنید. اگر شناختی نسبت به کاغذهای سربرگ ندارید می توانید برای نمونه جنس های مختلف کاغذ را از شرکت های چاپ بگیرید و با لمس کاغذها یک مورد را متناسب با طراحی خود انتخاب بکنید.
 • باید توجه داشته باشید که اطلاعات تماس خودتان را در کجای سربرگ قرار میدهید. برخی دوست دارند همه اطلاعات خودشان را در یک جا جمع و متمرکز بکنند درحالیه سعی بکنید اطلاعات تماس را واضح و در دید مخاطبین خود قرار بدهید. از
 • رنگهای بکاررفته در طراحی سربرگ خودتان را باید به گونه ای تنظیم بکنید که با تم رنگ سازمانی و یا رنگ لوگوی شما تناسب داشته باشد. انتخاب رنگ مناسب بسیار برروی مخاطبین و جذب مشتری شما تاثیر می گذارد. انتخاب رنگ یک روش عالی برای تقویت برندینگ سازمانی شما می باشد.

چرا سربرگ در مکاتبات شرکت‌ها اهمیت دارد؟

همه کسب و کارها به دنبال این هستند تا با ارائه خدمات بهتر، مشتریان بیشتری به سمت خود جذب کنند. در این بین، نامه‌ای که در یک سربرگ مناسب درج شده باشد، می‌تواند پیام‌های تبلیغاتی یک شرکت را تقویت کند و افراد را به سمت خرید از آن کسب و کار جذب نماید.

یکی از اهداف تهیه سربرگ نظم دادن به مکاتبات اداری است. اما علاوه بر آن با چاپ درست و اصولی سربرگ می‌توان به اهدافی مانند بهبود روابط درون سازمانی، توسعه روابط عمومی با سایر شرکت‌ها و افزایش بازاریابی رسید. با توجه به اهمیت این مسئله، در ادامه برخی نکات مهم در طراحی و چاپ سربرگ را با هم مرور می‌کنیم.

7 اصل مهم در طراحی و چاپ سربرگ

 • یکی از اصول مهم در طراحی سربرگ، رعایت سادگی در کار است. بهتر است از شلوغ کردن کاغذ بپرهیزید. هدف شما از چاپ سربرگ نوشتن نامه اداری و مکاتبه با مشتریان است. به همین دلیل شلوغ شدن سربرگ مانع توجه مخاطب به محتوای نامه خواهد شد. در نتیجه بهتر است سربرگی در نظر بگیرید که فقط نشان دهنده نوع کسب و کار شما باشد و طراحی آن همراه با تجملات نباشد.
 • سربرگ مانند سایر کاغذهای اداری باید دارای کیفیت و گرماژ مناسب باشد. کیفیت کاغذ مصرفی در سربرگ انتقال دهنده حس به مخاطب است. سعی کنید با ارائه کیفیت مناسب، حس خوبی به مخاطب انتقال دهید. منظور از گرماژ کاغذ همان نوع و وزن کاغذ است. برای سربرگ اداری معمولاً از کاغذ با گرماژهای ۷۰ و ۸۰ گرمی استفاده می‌شود. اگر قصد ارسال نامه‌های منحصر به فردی از جانب شرکت خود را دارید، بهتر است از کاغذهای سنگین‌تر و با گرماژ بیشتر استفاده کنید؛ زیرا جنس کاغذ آن، مرغوب‌تر است و جذابیت ظاهری بیشتری دارد. البته این نوع کاغذها هزینه‌های پستی بیشتری نیز دارند.
 • هر کدام از رنگ‌ها معانی و مفاهیم خاصی را انتقال می‌دهند. رنگ در سربرگ نیز اهمیت دارد. به همین دلیل در انتخاب رنگ لوگو و سربرگ حساس باشید و با توجه به نوع حرفه و کسب و کار خود، رنگ مناسب را انتخاب کنید. به طور مثال اگر در حوزه سلامت و فروش محصولات پزشکی فعالیت می‌کنید، رنگ آبی، رنگی مناسب است. همچنین اگر حرفه شما در حوزه محصولات غذایی است، می‌توانید رنگی سربرگ را سبز و یا قرمز انتخاب کنید.

دقت کنید که رنگ سربرگ خیلی پررنگ نباشد؛ زیرا در خوانایی متن، مشکل به وجود می‌آورد. این مشکل در زمان فکس کردن سربرگ، بیشتر مشخص می‌شود. به طور کلی، سعی کنید از رنگ‌ها به طور حرفه‌ای استفاده نمایید. استفاده بی‌مورد و زیاد از حد رنگ، ظاهری ناخوشایند و غیرحرفه‌ای به سر‌برگ می‌دهد؛ همچنین هنگام ارسال فکس یا فتوکپی نیز به دلیل سیاه و سفید بودن، جلوه بدی برای سربرگ ایجاد می‌کند.

 • زمانی که سربرگ خاصی را طراحی و چاپ کردید، باید سایر ملزومات اداری کاغذی مانند کارت ویزیت، پاکت نامه و … نیز دارای طرحی شبیه به سربرگ باشد تا میان آن‌ها هماهنگی و همخوانی باشد. در این صورت جلوه‌ای منظم از خود نشان می‌دهید و به عنوان مجموعه‌ای معتبر و منظم شناخته می‌شوید.
 • در حالت کلی نحوه نوشتار نامه‌های اداری اهمیت زیادی دارد؛ اما علاوه بر این مسئله، چگونگی ارائه نامه نیز مهم است. استفاده درست و اصولی از لوگو، نام تجاری و اطلاعات شرکت در سربرگ، می‌تواند بیان کننده نوع کسب و کار شما و اعتبار آن باشد.
 • علاوه بر ذکر نام تجاری و لوگو، باید به اندازه و فونت آن‌ها نیز دقت شود. زیرا نامه‌های اداری از استاندارد خاصی در نوشتار تبعیت می‌کنند. با رعایت همین موارد به خوبی می‌توان برند تجاری خود را در میان رقبا ممتاز کرد و حرفه‌ای به نظر رسید. در انتخاب نوع فونت نکاتی مثل فونت مناسب فعالیت شرکت، اندازه مناسب و خوانا بودن فونت، ثبات در به کار گیری یک فونت خاص و … را حتما مد‌نظر داشته باشید. استفاده از فونت‌های خیلی درشت یا فونت‌های گوناگون و رنگارنگ، از زیبایی ظاهری سربرگ کم می‌کند و آن را بسیار غیر‌حرفه ای نشان می‌دهد.
 • سربرگ‌های یک شرکت فقط در یک طراحی خاص و یکسان خلاصه نمی‌شوند. هر شرکتی به تناسب نیازهای خود نیار به سربرگ‌های متنوع با طراحی‌های مختلف دارد. به طور مثال برای درج یک نامه اداری نیاز به سربرگی داریم که بتوان در آن اطلاعاتی مانند پیوست و شماره ثبت را یادداشت کرد. اما برای نوشتن یک پروپوزال نیاز به این بخش‌ها در سربرگ نداریم.

موارد استفاده چاپ سربرگ دیجیتال

سربرگ ها زمانی که ما بخواهیم جهت معرفی یک شخص به سازمان دیگری برای پیگیری و دریافت اوراق رسمی مانند چک و یا وجه نقد و یا تحویل کالا استفاده میکنیم که استفاده از این دسته اوراق اداری نشانگر رسمیت داشتن آن مجموعه میباشد.

مورد بعدی بکارگیری سربرگ میتوان به نامه های رسمی بین سازمانی اشاره کرد به طوری که زمانی ما یک شخص را برای دریافت کالایی از انبار سازمان و یا معرفی جهت دریافت کالا و نامه استفاده میکنیم و حتی درخواست چیزی مانند وام یا مرخصی از مدیر عامل و دیگر کارمندان را باید در سربرگ به صورت درخواست رسمی انجام دهیم.

نکات تکمیلی استفاده از چاپ سربرگ دیجیتال

اولین نکته که باید به آن توجه داشت زمان است زیرا وقتی که به سراغ چاپ دیجیتال میرویم به این معنی است که یا زمان برای ما مهم است یا کیفیت دومین نکته میتوان به کیفیت و اختلاف رنگ اشاره کرد در چاپ افست تا 30 درصد شاهد اختلاف رنگ هستیم ولی در چاپ دیجیتال این اختلاف به 5 درصد و یا گاها به صفر میرسد یعنی دقیقا همان چیزی که در مانیتور خود میبینیم همان بر روی برگه چاپ میشود و کیفیت بالا این دسته از چاپ ها باعث محبوب بودن چاپ دیجیتال شده.

تفاوت چاپ سربرگ در چاپ افست و دیجیتال:

تفاوت چاپ سربرگ در چاپ افست و دیجیتال در قیمت، تعداد و مدل چاپ می باشد. در چاپ افست حداقل تیراژ ۱۰۰۰ عدد می باشد، ولی در چاپ دیجیتال، چاپ یک عدد هم امکان پذیر می باشد. در مورد قیمت نیز، چاپ افست بسیار به صرفه تر از چاپ دیجیتال می باشد، ولی موسسه ها و شرکت هایی که تعداد محدودی سربرگ نیاز دارند ( مثلا ۵۰ عدد )، بهتر است از دیجیتال استفاده شود. در زمینه مدل چاپ هم تنها تفاوتی که بین چاپ دیجیتال و افست وجود دارد این است که در چاپ دیجیتال، ۵ میلیمتر مارجین سفید از هر چهار طرف کاغذ اعمال می شود که یا باید برش خورده و کار نهایی کوچک تر شود و یا اینکه بر روی کاغذ بزرگتر چاپ شود و بعد از برش به سایز اصلی برسد. چاپ سربرگ با دستگاه چاپ رنگی لیزری konica minolta صورت می گیرد.

منابع

araxprint

centralchap

irankohan

digichapograph

chapfartak

chapkhone

pakatchi

spp

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *