راهنمای رنگ CMYK و RGB برای چاپ آثار هنری

 

آیا تا به حال متوجه شده اید که رنگ هایی که چاپ می کنید گاهی با رنگ های روی صفحه کامپیوترتان کمی متفاوت به نظر می رسند؟ این به این دلیل است که طیف رنگ‌هایی که روی صفحه‌نمایش خود می‌بینید بسیار بزرگتر از آن چیزی است که در اکثر چاپگرها، از جمله رنگ‌هایی که ما استفاده می‌کنیم و رنگی که ممکن است در دفتر خود داشته باشید، چاپ شود.

در اینجا، در مورد اینکه چرا طیف های رنگی مختلف برای چاپ و صفحه نمایش وجود دارد، تنظیم رنگ ها برای چاپ شما و برخی از رنگ ها و نبایدها سریع بحث خواهیم کرد!

 

RGB

 

رنگ‌های RGB (قرمز، سبز، آبی) رنگ‌هایی هستند که در مانیتور رایانه خود و سایر صفحه‌های دیجیتال مشاهده می‌کنید.

برای این رنگ‌ها، مقادیر مختلفی از رنگ قرمز، سبز یا آبی را به یک بوم سیاه اضافه می‌کنید تا رنگ‌های مختلف به دست آید و وقتی این سه رنگ با شدت مساوی اضافه شوند، سفید می‌شوند.

این بدان معناست که شما می توانید بسیاری از رنگ های روشن و نئون را با این حالت رنگی بسازید که واقعاً به خوبی برای چاپ ترجمه نمی شوند اما روی صفحه نمایش فوق العاده به نظر می رسند!

CMYK

 

رنگ های CMYK از فیروزه ای، سرخابی، زرد و سیاه (کلید) ساخته شده اند. آنها تفریق کننده هستند – به این معنی که بوم شروع سفید است و با اضافه شدن رنگ ها، تا زمانی که سیاه شود تیره تر و تیره تر می شود.

چاپ از حالت رنگ CYMK استفاده می کند زیرا ما با پس زمینه سفید شروع می کنیم (مانند کاغذ) و رنگ ها را به آن اضافه می کنیم تا زمانی که تیره شود.

از آنجایی که نمی‌توانیم رنگ سفید را اضافه کنیم، این می‌تواند به این معنا باشد که رنگ‌های CMYK به روشنی رنگ‌های RGB نیستند، به همین دلیل است که رنگ‌هایی که چاپ می‌کنید اغلب کمی کدرتر از رنگ‌های روی صفحه نمایش شما به نظر می‌رسند.

در اینجا درباره CMYK و نحوه ایجاد سیاهی واقعی در چاپ بیشتر بیاموزید.

آیا باید رنگ هایم را به CMYK تغییر دهم؟

 

اگر می‌خواهید رنگ‌هایی که چاپ می‌کنیم روی صفحه‌نمایش شما به نظر برسد، توصیه می‌کنیم آثار هنری خود را با رنگ‌های CMYK ایجاد کنید.

هنگامی که آثار هنری خود را در ابزار تصحیح آنلاین ما آپلود می‌کنید، رنگ‌های شما به طور خودکار به CMYK تبدیل می‌شوند، اما این ممکن است ظاهر رنگ‌های شما را در محصول نهایی چاپ شده کمی تغییر دهد.

مزیت تنظیم رنگ‌های خود برای چاپ در CMYK این است که دقیقاً با رنگ‌هایی که چاپ می‌کنید طراحی می‌کنید، بنابراین از همان ابتدا می‌دانید که اثر هنری شما در پایان چگونه خواهد بود. .

اگر رنگ‌های خود را تغییر ندهید، این مشکلی نیست – زمانی که ابزار تصحیح ما مشغول تبدیل آنها بود، می‌توانید رنگ‌ها را بررسی و تأیید کنید. در اینجا نمونه ای از فایل هایی است که قبل از چاپ به طور خودکار از RGB به CMYK تبدیل شده اند.

چرا فایل های چاپی باید CMYK باشند؟

 

طیف رنگی RGB بسیار بزرگ است – بسیار بزرگتر از طیف CMYK. این بدان معناست که برخی از رنگ‌ها، مانند نارنجی فلورسنت و سبز، در طیف CMYK در دسترس نیستند. ماشین‌های چاپ تجاری، مانند ماشین ما، روی کاغذ سفید چاپ می‌کنند و تا زمانی که بوم تیره‌تر شود، رنگ‌ها را اضافه می‌کنیم.

چاپ سیاه و سفید و CMYK

 

از نظر فنی، اگر فیروزه ای، سرخابی و زرد را به مقدار مساوی و زیاد با هم اضافه کنید، سیاهی ایجاد می شود. با این حال، به دلیل ناخالصی های جوهر، بازسازی سیاه واقعی دشوار است – به همین دلیل است که چاپگرها یک جوهر سیاه (K) را همراه با رنگ های دیگر دارند.

اگر می‌خواهید از رنگ مشکی در طراحی خود استفاده کنید، توصیه می‌کنیم از مقادیر CMYK (30، 30، 30، 100) استفاده کنید، زیرا دریافته‌ایم که این مورد در هنگام چاپ موثرترین است.

 

 

ایجاد فایل در CMYK

 

ساده ترین راه برای طراحی اثر هنری برای چاپ، تنظیم و طراحی کل سند با رنگ CMYK است. این کار باعث می‌شود که از هر گونه مشکلی که در تلاش برای تنظیم رنگ‌ها بعداً انجام شود، که می‌تواند بسیار دشوار باشد، جلوگیری می‌کند.

 

 

استثناها

 

همه نرم افزارها نمی توانند فایل هایی با رنگ CMYK ایجاد کنند (مانند Microsoft Word و PowerPoint). به عنوان مثال، اگر یک سند Word یا PowerPoint برای ما ارسال کنید، ما آن را از رنگ RGB به رنگ CMYK تبدیل می کنیم و سپس یک مدرک برای شما ارسال می کنیم، که تصویری است که نشان می دهد طراحی شما هنگام تنظیم برای چاپ چگونه به نظر می رسد. در زیر راهنمای من برای Adobe Photoshop، Adobe InDesign، Adobe Illustrator و Microsoft Publisher را خواهید یافت.

 

فتوشاپ

 

هنگامی که سند برای اولین بار ایجاد شد، تنظیمات رنگ خود را در فتوشاپ تنظیم خواهید کرد. برای مشاهده تنظیمات مناسب برای CMYK به اولین تصویر زیر نگاه کنید.

همچنین می توانید با کلیک بر روی “تصویر” در بالای صفحه و سپس “حالت” تنظیمات را در زمانی که سند باز است بررسی کنید.

 

Adobe InDesign

 

هنگامی که با InDesign کار می کنید، با انتخاب گزینه: PDF/X-1a:2001، رنگ ها به طور خودکار به CMYK تبدیل می شوند که فایل به PDF صادر می شود.

 

Adobe Illustrator

 

مانند فتوشاپ، می‌توانید هنگام ایجاد سند در Adobe Illustrator، رنگ‌ها را برای چاپ خود تنظیم کنید. اگر می خواهید رنگ ها را در یک فایل موجود تبدیل کنید:

  • آن را در ایلاستریتور باز کنید
  • روی File > Document Color Mode > CMYK Color کلیک کنید
  • روی ابزار انتخاب کلیک کنید و آن را روی کل تصویر بکشید.
  • روی Edit > Edit Colors > Convert to CMYK کلیک کنید

 

ناشر مایکروسافت

 

برای تبدیل تنظیمات رنگ خود در Microsoft Publisher (هر نسخه از 2003 تا 2013؛ برای نسخه 2016 راهی برای تغییر تنظیمات رنگ وجود ندارد)، با باز کردن سند خود شروع کنید.

  • روی فایل > اطلاعات > تنظیمات چاپ تجاری کلیک کنید
  • در اینجا گزینه ای به نام “Choose Color Model” را پیدا خواهید کرد – CMYK را انتخاب کنید

سایر نرم افزارها

 

اگر از هر نوع نرم افزار دیگری استفاده می کنید، تنظیمات کلیدی شما برای اطمینان از اینکه راه اندازی شده اید عبارتند از:

  • حالت رنگ: CYMK (گاهی اوقات رنگ های فرآیند نامیده می شود)
  • نمایه رنگ: Fogra39 (ISO 12647-2:2004)
  • در صورت امکان صادرات به عنوان: PDF/X-1a:2001

 

تبدیل فایل های RGB به CMYK و تعادل مجدد رنگ

 

اگر از نرم‌افزاری مانند فتوشاپ استفاده می‌کنید، می‌توانید رنگ‌های RGB را به CMYK تبدیل کنید و سپس تعادل رنگ را دوباره تنظیم کنید. اگر از عناصر RGB استفاده می کنید، ارزش آن را دارد که آنها را به CMYK تبدیل کنید و رنگ ها را در طول فرآیند طراحی متعادل کنید.

 

تنظیم رنگ برای چاپ: باید و نباید

 

در اینجا چند نکته سریع وجود دارد که به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که رنگ های شما درست تنظیم شده اند:

برخی از نمونه های رنگی CMYK را چاپ کنید تا اگر مطمئن نیستید هنگام چاپ چگونه به نظر می رسند، از آنها برای بررسی رنگ های خود استفاده کنید.

اگر می توانید، با استفاده از یک مانیتور کالیبره شده رنگی، مدارک خود را روی صفحه نمایش بررسی کنید – رنگ های صفحه کالیبره نشده می توانند بین مانیتورها متفاوت باشند. در اینجا یک راهنمای عالی برای ویندوز 10 و MacOS برای کالیبره کردن مانیتور ارائه شده است.

رنگ‌ها را با نمونه‌هایی که از چاپگر رومیزی خود چاپ کرده‌اید بررسی نکنید – معمولاً آنها سعی می‌کنند به جای چاپ رنگ‌های CMYK واقعی، رنگ‌های RGB را شبیه‌سازی کنند، بنابراین ممکن است دقیق نباشند.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *