7 راه برای تعیین انتظارات روشن برای پروژه طراحی بعدی خود

بنابراین شما یک مشتری طراحی جدید را تضمین کرده اید و آماده شروع کار هستید. سلام! رسیدن به یک نقش جدید زمان هیجان انگیزی برای هر فرد خلاق است.

اما قبل از اینکه روی خط نقطه چین امضا کنید، مهم است که مطمئن شوید شما و مشتری‌تان در یک صفحه هستید – و در طول پروژه همینطور بمانید.
یک پروژه طراحی جدید می تواند دری را به روی روابط کاری طولانی مدت و ارجاع مشتری باز کند که به ایجاد کسب و کار شما کمک می کند.

با این حال، حتی با تجربه ترین طراحان نیز می توانند با موانعی روبرو شوند.

روابط با مشتری به دلایل مختلفی می تواند به سرعت خراب شود، از افزایش حجم و مرورهای ظاهراً بی پایان گرفته تا تأخیر در بازخورد یا اختلاف نظر مشتری.
برای محافظت از زمان و روابط کاری خود، مهم است که ابتدا مرزها را تعیین کنید. یک بیانیه پروژه واضح به شما و مشتری راهنمایی می‌کند، اگر مشکلی پیش بیاید.

با تعیین این انتظارات، هم می‌دانید که مشتری چه زمانی باید بیشتر بپردازد و چه زمانی باید از آنجا خارج شود و چه زمانی باید «نه» بگویید.
در این مقاله، در اینجا 7 شرط مهم وجود دارد که همیشه باید قبل از شروع با مشتری خود موافقت کنید.

 • تحویل
 • فایل های فایل
 • محدودیت های حسابرسی
 • محدودیت زمانی
 • قیمت ها و ساختار پرداخت
 • فسخ و ابطال
 • محرمیت


شروع کنیم!

 

در مورد نتایج خود بحث کنید

نماینده یک خلاصه حرفه ای برای شما ارسال می کند و به اندازه کافی ساده به نظر می رسد.

اما آیا همه شما در مورد جزئیات تحقیق می کنید؟ مهم است که در مورد میزان طراحی و تنوع برای تکمیل در پروژه شفاف باشید.
سناریوی شماره 1: بگویید مشتری یک لوگو می خواهد. واقعا منتظر چی هستند؟ این روزها، بسیاری از برندها محصولات لوگوی متنوعی را برای دارایی های دیجیتال و فیزیکی خود دارند.

آیا آنها برای اطمینان از خوانایی به اندازه های مختلف نیاز دارند؟ چند گزینه رنگی می خواهند؟ آیا آنها به علامت های کلمه و نشان نیاز دارند.

در مورد جزئیات اضافی – الگوها، تزئینات، لهجه های برند یا انیمیشن ها چطور؟ آیا قرار است دستورالعمل های برند گنجانده شود؟
ممکن است شما و مشتری‌تان تعاریف متفاوتی از «پروژه لوگو» داشته باشید و مهم است که از همان ابتدا روی این انتظارات توافق کنید.
با تشریح محصولات تحویلی پروژه با مشتری در ابتدا، می توانید هر کار اضافی را به صورت جزئی و صورتحساب بنویسید.

فهرست واضحی از نتایج همچنین به جلوگیری از خزش پوشش در آینده کمک خواهد کرد.

 

در مورد فرمت های فایل توافق کنید

ارتباط نادرست در مورد فرمت‌های فایل واقعاً می‌تواند طراحان را به عقب براند، به‌ویژه زمانی که کار با یک پروژه تمام شده باشد.

همیشه مطمئن شوید که با مشتری خود در مورد فرمت فایل مورد نیاز آنها چک کنید.
مثال شماره 2: شما با یک مشتری غیرانتفاعی کار می کنید که به یک قالب قابل تنظیم نیاز دارد. شما و مشتری شما تمام تغییرات را انجام داده اید و آماده تکمیل فرآیند هستید.

شما فایل ویرایش شده Adobe InDesign را برای مشتری ارسال می کنید و فاکتور نهایی را تهیه می کنید.

اما مشتری شما به دلیل سردرگمی با شما تماس می گیرد. آنها Adobe Suite ندارند و انتظار داشتند که بروشور در Microsoft Word باشد زیرا این برنامه ای است که آنها می دانند چگونه از آن استفاده کنند. اکنون شما آماده هستید تا کل قالب را در Word دوباره ایجاد کنید تا آنها از آن استفاده کنند.
برخی از مشتری ها در مورد طراحی گرافیک چیز زیادی نمی دانند و ممکن است در درک اینکه به چه قالب پرونده ای نیاز دارند ، به راهنمایی شما نیاز داشته باشند.

از آنها بپرسید که آنها می توانند از چه برنامه طراحی استفاده کنند ، چه این یک فایل قابل ویرایش باشد ، و پس از انجام این کار ، آنها قصد دارند با طراحی شما چه کاری انجام دهند.

این اطلاعات به شما بینشی در مورد فرمت فایل مورد نیاز مشتری می دهد و به شما کمک می کند از سردرگمی لحظه آخری هنگام دریافت پیش نویس نهایی خود جلوگیری کنید.

حداکثر تعداد بازبینی را تنظیم کنید

از هر طراح بپرسید، مطمئناً حداقل یک داستان ترسناک در مورد مشتری خواهد داشت که به آخرین تغییر طراحی نیاز داشت… و سپس یک تغییر کوچک دیگر. و بعد…. خوب، یک تغییر کوچک دیگر.
ما آن را دریافت می کنیم! طراحان نیز می توانند کمال گرا باشند. اما همه ما محدودیت‌هایی داریم و بهتر است حداقل در مورد بازخورد مشتریان، محدودیت‌هایی تعیین کنیم.

مشتری شما به دستورالعمل های روشنی نیاز دارد تا بفهمد چگونه با شما کار کند.
صحبت کردن در مورد فرآیند بازنگری به آنها کمک می کند تا انتظارات شما از بازخوردشان را در طول پروژه درک کنند.

توضیح دهید که چه تعداد طرح پیشنهادی در قیمت گذاری پروژه شما گنجانده شده است، و همچنین چه تعداد بازخورد و بازبینی ارائه می کنید.
برای تأکید بر این نکته، می‌توانید تجدیدنظرهای استرداد وجه اضافی را در مذاکرات خود بگنجانید.

با تنظیم حداکثر تعداد تجدید نظر، مشتری تصدیق می کند که باید هدفی در پس بازخورد آنها وجود داشته باشد (که امیدواریم شما را از چرخه بی پایان ترفندهای طراحی نجات دهد).
تغییرات یا پیشنهادات اضافی می تواند یک حرکت خوب باشد، اما مهم است که بدانید کجا باید خط بکشید و چگونه برای وقت خود ارزش قائل شوید.

 

زمان بندی

زمان پول است، به خصوص زمانی که روی یک پروژه طراحی کار می کنید.

نادیده گرفتن یک بازه زمانی در صورتی که قبلاً ثابت نشده باشد می تواند آسان باشد. عدم دقت در ضرب الاجل ها، برنامه های کاری و تخمین زمان می تواند به سرعت یک محصول خوب را خراب کند.
اطمینان حاصل کنید که ایده روشنی از مدت زمان انجام پروژه دارید و برآوردهای شما مطابق با انتظارات مشتری است.
وقتی بازخورد و بازبینی را شروع می کنید؛ ممکن است متوجه شوید که پروژه بیشتر از آنچه شما یا مشتری انتظار دارید وقت شما را می گیرد.

این فرصت خوبی برای مذاکره مجدد در مورد قیمت ها خواهد بود – اما فقط در صورتی که هر دو متوجه باشید که پروژه تمام شده است.


سوالاتی که باید هنگام شروع یک پروژه از خود بپرسید:

 

 • این پروژه چه زمانی به طور رسمی آغاز می شود؟
 • چه زمانی پروژه به پایان رسید؟ در تکمیل این پروژه مشکل دارید؟
 • مدت زمان این پروژه چقدر است؟ انتظار می رود این پروژه چقدر طول بکشد؟
 • نقاط عطف این پروژه چیست و زمانبندی تقریبی برای هر نقطه عطف چیست؟
 • هر بررسی چقدر باید طول بکشد؟

 

آیا مشتریان انتظار دارند در زمان های خاصی رایگان باشند؟ آیا ساعات کاری مشخص یا برنامه مشخصی وجود دارد؟
با پرسیدن این سوالات از خود، باید ایده روشن تری از محدوده پروژه و اینکه چگونه برای خود ارزش قائل هستید داشته باشید.

در صورت لزوم، با بیان واضح برآورد زمان، آماده گفتگوی سخت با مشتری باشید.
به عنوان مثال، اگر مشتری شما در پاسخ ها کند است، می توانید توضیح دهید که تأخیرهای آنها چگونه بر نقاط عطف پروژه و تاریخ های تحویل تأثیر می گذارد.
اگر مشتری شما تغییرات عمده ای را در طراحی شما درخواست می کند، می توانید به آنها اطلاع دهید که پروژه بیش از برآورد اولیه طول می کشد .

(فرصتی خوب برای عقب انداختن درخواست های آنها یا مذاکره مجدد در مورد قیمت).

قیمت ها و ساختار پرداخت

هنگامی که در مورد محصولات تحویلی و جدول زمانی خود تصمیم گرفتید، می توانید در مورد ساختار پرداخت طرح فکر کنید.
با مرور لیست دقیق پیشنهادات طراحی ما شروع کنید. ارزش هر کدام چقدر است؟ سپس به میزهای خود نگاه کنید. این پروژه چقدر طول می کشد و هزینه آن ساعت چقدر خواهد بود؟
می‌توانید نحوه ارائه اطلاعات قیمت‌گذاری را انتخاب کنید—شاید ترجیح می‌دهید خدمات خود را دسته‌بندی کنید.

یا شاید می خواهید مشتریان قیمت هر کالا را از طریق برگه قیمت بدانند.

چگونه هزینه را با مشتریان خود به اشتراک بگذارید! اما صرف زمان برای درک اینکه هزینه از کجا می آید برای ارزش شما در طول پروژه بسیار مهم است.
هنگامی که پروژه را قیمت گذاری کردید، باید در مورد “چه چیزی” فکر کنید.

اگر مشتری بعداً تحویل بیشتری درخواست کند چه؟ اگر مشتری بیشتر از آنچه شما موافقت کرده اید درخواست تجدید نظر کند چه.

اگر از شما بخواهند در جلسات شرکت کنید یا زمان بیشتری از حد انتظار صرف کنید، چه؟ این همه هزینه اضافی چقدر خواهد بود؟
با گنجاندن راه‌حل‌هایی برای این «چه می‌شد» به‌عنوان خدمات اضافی در ساختار هزینه‌های خود، می‌توانید با آرامش با مشتری خود ارتباط برقرار کنید .

و در صورتی که هنوز هم این خدمات را می‌خواهند، این خدمات را به صورت حساب خود اضافه کنید.

فسخ و لغو

بیا با آن روبرو شویم. گاهی اوقات همه چیز درست پیش نمی رود. تبر. مشتری نمی تواند از این خوشحال باشد. مهلت هنوز خیلی طولانی است.

به کمک اضطراری نیاز دارید. زندگی اتفاق می افتد! و شما باید آماده باشید.
بنابراین بیایید این سوال سخت را بپرسیم: چه اتفاقی می افتد که شما یا مشتری شما مجبور به ترک آن شوید؟ اگر قرارداد زودتر تمام شود چقدر باید غرامت دریافت کنید.
سناریوی شماره 3: شما با یک مشتری دشوار کار می کنید و پروژه در حال انجام است. احساسات بالا می روند و مشتری تصمیم می گیرد به معامله پایان دهد.

متوجه خواهید شد که آیا می توانید هزینه کار خود را بپردازید، اما مشتری به سختی می گوید که آنچه را که قول داده اید انجام نداده اید.

شما به قرارداد اصلی خود نگاه می کنید، اما نمی توانید چیزی بیابید که به وضوح بیان کند اگر پروژه زودتر به پایان برسد، مشتری چه چیزی به شما بدهکار است.

حالا شما عقب هستیدپاها برای این بحث
همانطور که از روش قیمت گذاری و پرداخت خود عبور می کنید؛ بدترین سناریویی که به شما و مشتری شما کمک می کند تا در مورد لغو پروژه پیمایش کنید.

شما باید یک بند را وارد کنید که راهنمایی برای لغو پروژه ارائه می دهد. در مذاکرات شما، اینکه تا چه حد می توان طرح را لغو کرد و بازپرداخت کامل آن را باید مورد بحث قرار داد.

زمانی که از مدت زمان پروژه تجاوز کرد؛ همچنین باید درصدی را که مشتری بر اساس تعداد پروژه های تکمیل شده پرداخت می کند، بحث کنید.
برخی از طراحان برای اطمینان از عدم تلف شدن زمان، هزینه غیر قابل استرداد را از قبل دریافت می کنند. دیگران نقاط عطف پرداخت را تعیین می کنند که در آن درصدی از قیمت کل به آنها پرداخت می شود.

نحوه تنظیم طرح پرداخت به شما بستگی دارد، اما مطمئن شوید که در صورت بروز مشکل، آن را به صورت مکتوب دریافت کنید.

محرمانه بودن

در نهایت، هنوز مهم است که بدانید آیا می خواهید NDA را امضا کنید یا پروژه را برای مدت طولانی محرمانه نگه دارید.
در قرارداد خود، باید دوره‌های محرمانه را درج کنید و در مورد اینکه چه زمانی کارتان می‌تواند عمومی شود، مشخص کنید.

شاید مشتری منتظر ارائه عمومی است و باید کار خود را به مدت شش ماه مخفی نگه دارد. یا شاید اطلاعات حساسی در پروژه وجود دارد که هرگز نمی توان آن را عمومی کرد.
نمونه کار شما نحوه فروش خدماتتان است. اگر زمان زیادی را صرف پروژه‌ای کرده‌اید، اما نمی‌توانید آن را به صورت عمومی در مجموعه خود به اشتراک بگذارید.

باید به این فکر کنید که چقدر به حریم خصوصی اهمیت می‌دهید و آن را در ساختار قیمت‌گذاری خود لحاظ کنید.

به طور خلاصه

هنگامی که یک پروژه خلاقانه جدید را تأیید کردید، ممکن است وسوسه شوید که مستقیماً وارد آن شوید. صرف زمان برای برقراری ارتباط با مشتری، تضمین می کند که کل فرآیند به خوبی پیش می رود.به عنوان یک برند حرفه ای، مهم است که از زمان خود محافظت کنید و بدانید چه زمانی باید عقب نشینی کنید.

امیدواریم این نکات به شما کمک کند تا شغل خود را جدی بگیرید و به شما کمک کند تا با اطمینان در گفتگوهای دشوار با مشتریان پیمایش کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *