6 راه برای درک بهتر و مدیریت بازخورد مشتری

 

“ما خوشمون میاد! چیزی را تغییر نده!»

آخرین باری که شنیدی کی بود؟ اگر شما هم مثل من هستید، احتمالاً یادتان نیست. مهم نیست که چقدر طراح خوبی هستید، مشتریان همیشه در مورد کار شما چیزی برای گفتن دارند و همیشه زیبا نیست. دانستن نحوه رسیدگی به انواع مختلف بازخورد می تواند استرس زیادی را از شانه های شما دور کند. همه چیز به حل مسئله و کمی عقل سلیم برمی گردد.

در اینجا نحوه برخورد با برخی از آن سناریوهای معمول مشتری آورده شده است.

 

  1. خوب… بیایید این را به اینجا منتقل کنیم. بزار اونجا…”

اگر مشتری شما شروع به تنظیم مجدد طرح برای شما کند، یک پرچم قرمز بزرگ است. شما باید متوقف شوید و تحقیق کنید زیرا هیچ چیز خوبی از آن حاصل نمی شود.

هنگامی که شما این نوع بازخورد را دریافت می کنید، معمولاً به معنای دو چیز است: مشکلی در چیدمان وجود دارد و مشتری سعی می کند خودش آن را برطرف کند (حل آن آسان است)، یا شما با یک مورد نادر از مشتری سر و کار دارید- طراح که دوست دارد همه چیزهای طراح را در دستان خود بگیرد (شروع به دویدن).

 

برای اینکه بفهمید در پشت پرده چه خبر است، چیزی در این زمینه بگویید:

 

“از بازخورد شما بسیار متشکرم. میشه لطفا نظر کلی خودتون رو در مورد طرح که دوست دارید و دوست ندارید بعلاوه تغییرات خاصی که درخواست کردید بفرمایید؟ این به من کمک می کند دفعه بعد کار بهتری انجام دهم.»

9 از 10 بار، این کار مشتری را دوباره به فکر فرو می‌برد و بازخوردی با کیفیت بالا به شما می‌دهد که واقعاً می‌توانید از آن برای ارتقای طراحی خود به سطح بعدی استفاده کنید. اگر نه… هی، حداقل تلاش کردی، درست است؟

 

  1. به نظر خوب است، اما واقعا سبک ما نیست

به عبارت دیگر، شما طراح خوبی هستید اما نکته را از دست داده اید.

وقتی این اتفاق می‌افتد، باید بفهمید که واقعاً چه چیزی مشتری را وادار می‌کند و سبک او چیست. قبل از پرسیدن سوال، خلاصه را دوباره بخوانید و ببینید آیا نکات مهمی را از دست داده اید یا خیر – مشتریان از چیزی بیشتر از طراحانی که سوالاتی را که قبلا در بریف پاسخ داده شده می پرسند متنفر نیستند.

 

اگر این کمکی نکرد، برخی از این استراتژی ها را امتحان کنید:

 

نمونه هایی از دو تا سه سبک طراحی را که ممکن است برای پروژه کارساز باشد پیدا کنید و از مشتری بازخورد بخواهید. معمولاً یکی از آن‌ها صدا می‌زند و شما حس جدیدی از جهت‌گیری خواهید داشت.

اگر با مشتری ارتباط برقرار می‌کنید، از او بخواهید که سبک را از نظر شخصیتی توصیف کند – چیزهایی مانند جدی، خنده‌دار، هیجان‌انگیز، مرموز، پر زرق و برق یا آسان‌رفتن می‌توانند در تعیین دقیق سبک بسیار مفید باشند.

از مشتری بخواهید که به شما بگوید کدام برند یا شرکت محبوب سبک مشابهی دارد که به دنبال آن است. آنها معمولاً دو تا سه نمونه عالی پیدا می کنند که می توانید از آنها الهام بگیرید

در هر صورت، آماده باشید تا روی یک پیشنهاد کاملاً متفاوت از پیشنهادی که دیده‌اند کار کنید – تغییر سبک معمولاً به معنای تغییر مفهوم است.

 

  1. ما آن را دوست نداریم / آن را درک می کنیم

خارق العاده! باور کنید – این احتمالا بهترین بازخوردی است که می توانید دریافت کنید، به غیر از “ما آن را دوست داریم!”

وقتی مشتری به شما می‌گوید که از طراحی شما متنفر است، معمولاً به این معنی است که شما یک ایده بسیار قوی دارید که به سادگی با او طنین انداز نشد… بازخورد آنها احتمالاً بینش های زیادی را به شما می دهد، مانند “خیلی تاریک است / روشن است”، “جدی به نظر نمی رسد”، “پیام اشتباه می فرستد” و غیره.

پیام در اینجا واضح است – فقط نظرات منفی آنها را در آینه ورق بزنید و دقیقاً می دانید چه کاری باید انجام دهید. تاریک به نظر می رسد؟ روشن ترش کن به اندازه کافی جدی به نظر نمی رسد؟ کمی آن را سفت کنید. شما ایده را دریافت می کنید.

هرگز اجازه ندهید بازخورد منفی انگیزه شما را خراب کند. بله، مثل جهنم دردناک است، اما حداقل می دانید که دقیقاً چه کاری را نباید انجام دهید – مزیتی که بسیاری از طراحان دیگر ندارند.

 

  1. «ما آن را دوست داریم! آیا می توانید سیب را با پرتقال جایگزین کنید؟

این یک وضعیت شمشیر دو لبه است. مشتری کار شما را دوست دارد، اما می خواهد تغییر قابل توجهی در بخشی که آن را بسیار فریبنده می کند، یا بدتر از آن، در بخشی که ایده را در وهله اول عملی می کند، ایجاد کند.

در بیشتر موارد، شما باید گوش دهید و تغییر را ایجاد کنید – نه به این دلیل که بهتر خواهد بود، بلکه به این دلیل که می خواهید مشتری ببیند که طرح در حال حاضر بدتر به نظر می رسد.

با این حال، اگر این اتفاق نیفتاد، تمام تلاش خود را بکنید تا آنها را متقاعد کنید که به ایده اصلی که دوست داشتند برگردند، یا اگر این یک گزینه نیست، آنها را متقاعد کنید که روی یک ایده جدید کار کنند. هیچ چیز بدتر از دیدن طرح فرانکشتاین نیست – ایده خوبی که از همه چیزهای اشتباه ساخته شده است.

 

  1. سکوت

بله، سکوت بازخورد است و این بدترین نوع است که می توانید دریافت کنید.

مگر اینکه مشتری شما به طور ناگهانی به یک تعطیلات 2 هفته ای در تبت رفته باشد، سکوت به این معنی است که شما کار ضعیفی انجام داده اید و طراحی شما ارزش اظهار نظر را ندارد. وقتی این اتفاق افتاد، نفس عمیق و طولانی بکشید و واقعیت را بپذیرید.

آیا واقعاً تمام توان خود را انجام دادید؟ اگر بله، ادامه دهید و به یادگیری ادامه دهید. اگر نه، طولانی و سخت در مورد اینکه چگونه می‌خواهید چیزها را اصلاح کنید فکر کنید، سپس یک طرح کاملاً جدید ایجاد کنید. در هر صورت، درک کنید که سکوت فقط یک چیز است – بیشتر تلاش کنید.

 

  1. درک بازخورد مشتری

دانستن اینکه چگونه بازخوردی را که دریافت می‌کنید، بگیرید و مدیریت کنید، می‌تواند به معنای موفقیت یا شکست در صنعت طراحی باشد. به همین دلیل، مطمئن شوید که انواع مختلف موقعیت ها را درک می کنید و مانند یک حرفه ای با آنها رفتار می کنید.

سناریوهایی که در بالا توضیح داده شد به شما کمک می کند تا بیشتر موارد رایج را شناسایی کنید، اما با گذشت زمان، برخی از موارد خود را شناسایی خواهید کرد. وقتی انجام دادید، یا اگر قبلاً دارید، حتماً به ما اطلاع دهید!

 

آیا قوانین خود را برای رسیدگی به بازخورد مشتری دارید؟

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *